"Газпром" предлага нова входна точка на гориво за България, предоговаряме цените всяка година

Цената на природния газ, който страната ни купува от руския „Газпром“ да се предоговаря всяка година, като за първите две това да става на всеки шест месеца. Това е позицията на страната ни по предложените от руското дружество отстъпки, свързани с делото за монополното положение срещу „Газпром“ водено от Европейската комисия, обяви служебният министър на енергетиката Николай Павлов пред журналисти. Исканията на руската компания е преразглеждането на цените да е на всеки две години.

Едно от предложенията на руския газов гигант е да промени входната точка на газа за България. Но не е посочена новата локация-дали ще е от север, или юг, както и какъв е размерът на транзитните такси. Към момента остават неясни и механизмите за промяна на цената на газа“, уточни министърът.

Друг притеснителен момент е предложението на фирми от Унгария, Словакия и Полша да се даде достъп до българския пазар, а да няма реципрочност. Което означава, че те ще имат възможност да продават синьото гориво на наша територия, а ние на тяхна не. Ние сме против, защото свободният пазар не означава по-добри цени, а право на избор“, каза Павлов. По думите му делото върви към произнасяне без финансова санкция за Газпром. Това означава, че засегнатите страни няма да имат право на компенсации.

Финансовото състояние на четирите дружества в електроенергийния сектор – НЕК, АЕЦ „Козлодуй“, ТЕЦ Марица Изток 2 и ЕСП, се е подобрило с 84 млн. лв. за една година, съобщи Николай Павлов.

НЕК отчита 120 млн. лв. печалба през първото тримесечие на година, спрямо година по-рано. АЕЦ "Козлодуй" е с 54 млн. лв. печалба за година, ТЕЦ Марица-изток 2 е с 5 млн. лв. Повече приходи, след като за миналата година отчита загуба с 9 млн. лв. ЕСО отчита 6 млн. лв. печалба за същия период, като приходите на БЕХ също са със 130 млн. лв. повече за година.

 

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Катерина Ковачева

Този уебсайт използва "бисквитки"