Галя Кондева: Новата ваксина срещу коклюш защитава по-слабо, но няма тежки странични ефекти

Има данни за епидемично разпространение, но нещата са под контрол

„Все още не е ясно кога ще достигнем пикът на разпространението на коклюш у нас. Обикновено Появата му лято, есен и в момента изпреварва, затова е трудно да се прогнозира.“  Това заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева по БТВ.

По последни данни, болните са 525, най-голям дял от които са деца.

„Почивните дни ще ни дадат глътка въздух, най-вече затова, че учениците 7-8 дни няма да посещават учебните заведения и няма да могат да разпространяват. Имаме данни за епидемично разпространение, но нещата са под контрол“, каза Кондева.

Тя разказа и за имунизацията срещу заболяването.

„След 2012 година се въведе т. нар. ацелуларна ваксина против коклюш, която за разлика от предходната, е с частици от коклюша, а не жива ваксина. Новата ваксина защитава по-слабо. Нейното предимство е, че няма тези тежки странични ефекти, които са наблюдавани при предходната ваксина, каза Кондева.

Тя добави, че не се цели всяване на паника, а заболяването не е ново, затова се подхожда внимателно.

„Обществото все още е много чувствително след COVID-19 на теми като пандемия, епидемия и затова ние много внимаваме какви послания ще дадем към това общество. За нас е важно хората да бъдат информирани за коклюша, за симптомите, за възможните усложнения. Но в никакъв случай не искаме и работим в посока да се всява паника сред населението“, обясни Кондева.

Тя добави, че последния по-сериозен пик на заболяването е през 2009 г.

„През 3 до 5 години се наблюдава тенденция на нарастване, но не в тези размери, в които се наблюдава в момента. От лятото 2023 година се наблюдава значително нарастване на броя на случаите в много от страните в Европа", каза още здравният министър.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"