Отказът да поискаме съюзна многонационална батальонна група е неправилен подход. Всички страни от НАТО на източния фланг приеха такива групи, с изключение на България, с което тя се превърна в негативен пример.
Това заяви Съби Събев, генерал-майор от запаса, пред БГНЕС. Той е първият национален военен представител на България в главната квартира на НАТО след приемането на страната ни в алианса.
"България, като съюзна държава от НАТО, е с гарантирана сигурност и отбрана, но нашият национален принос и отбранителен капацитет не е на нивото, което се очаква от една страна-член на алианса", добави той.
Експертът отбеляза, че способностите на нашата армия са силно ограничени и най-важното не са съвременни.
„В голямата си част те не са съвместими с останалите страни-членки на алианса. Един пример. Ако в един регионален конфликт се наложи НАТО да ни отбранява, нашите самолети, които имаме, не трябва да излитат, защото тяхната система за опознаване не е по съюзния стандарт и следователно самолетите ще бъдат възприемани като вражески. И за да не бъдат свалени трябва да стоят на земята“, каза ген. Събев.
Той припомни, че в тази кризисна ситуация, създадена от нахлуването на Русия в Украйна, НАТО прие решение за засилване на съюзното предно присъствие в държавите от източния фланг, които са на границите на този конфликт.
„Става дума за така наречените съюзни многонационални батальони бойни групи. България отказа да поиска такава. Излезе с позицията, че ще изгради собствена батальонна група, а там където липсват способности ще покани други съюзни държави, за да ги попълнят. Това е неправилен подход“, категоричен е ген. Събев.
Не приемайки да бъдем усилени от НАТО, там където нямаме способности, ние „изглеждаме смешни“, добави той.