"Едни хора, които рекламират себе си като братство на почтените, за седем месеца изчерпаха толеранса на обществото и медиите." Това коментира Александър Иванов от ГЕРБ на брифинг в централата на партията.
"Кирил Петков и Даниела Везиева в качеството си на служебни министри управляваха министерство на икономиката, което е принципал на Държавна консолидационна компания, която управлява под шапката си много държавни дружества, основно и главно от военно-промишления комплекс", напомни той.
"Вчера съветът на директорите освобождава Ваня Караганева от длъжността изпълнителен директор. Констатациите за освобождаването й при краткия период, в който оглавява компанията, говорят за множество действия и бездействия, ощетяващи държавата с десетки милиони левове.
Ще изброим няколко от тях, като ще наблегна на най-фрапантните, които се случват под зоркия поглед на "братството и сестринството на почтените":
"Ваня Караганева с еднолично решение е прекратила пълномощията на едно адвокатско дружество, което е защитавало интерес на Държавната консолидационна компания по 5 търговски дела. Еднолично тя, без да се съобрази с борда, сключва нов договор за правна помощ за вече извършена и заплатена услуга с ново адвокатско дружество в размер на 1 120 060 лв - услуга която вече е платена.
Искам да попитам това ли е спестяването на държавни средства? Това ли е прекратяването на дупките, от които изтича бюджетът", попита Александър Иванов.
Интересен и скандален факт е, че Караганева в нарушение на закона за публичните предприятия, поставящ задължително условието член на борда на директорите да няма право да работи на друго място, освен ако е лекар или преподавател, подписва декларация с невярно съдържание и казва, че не заема друга длъжност. Това става докато работи в Агенция по инвестиции отново на подчинения брат Кирил Петков и на почтената сестра Даниела Везирева", посочи Иванов.
"Госпожата е подписала и съдебна спогодба на стойност 5 млн. лева. Не е дадено одобрение на съвета на директорите. Караганева е сменила и обслужващата банка на ДКК. Отново еднолично и за първи път в историята е взето решение Вазовските машиностроителни заводи да предоставят изключителни права върху цялата си продукция на частна фирма, без допитване до съвета на директорите", коментира юристът Любомир Талев.
Ако някой си мисли, че Караганева случайно е долетяла в ДКК, не, не е така. По време на първия служебен кабинет на Радев през 2017 г. Караганева е била началник на кабинет на Мария Павлова, която е била зам.-министър на правосъдието. Караганева е назначена без конкурс, работила е и в БАИ, в разрез със закона. Тя печели последващ конкурс, явно е най-добрият специалист у нас, а защо не и по света, пошегува се Талев.
Това е пленена държава и калинките на Румен Радев продават на частна компания бъдещето на целия ВПК и на 4000 души, работещи във ВМЗ. Тези хора ще работят за частна фирма и тяхното препитание ще зависи от частната фирма, избрана от Караганева, заяви Талев.