Гласуването в чужбина – митове и факти

За 12 парламента с общо 2880 депутати, 33 са избрани с гласовете от чужбина

Очакванията са, че извън страната има 1 милион избиратели

Пак идват избори и пак се заговори за гласуването в чужбина. Предстоящото гласуване е обвито в мъгла и тайнственост. Колко са избирателите в чужбина? Какъв е ефектът от гласуването в чужбина? Това са двата фундаментални въпроса, на които трябва да си отговорим, за да организираме вота в чужбина по ясен за всички и донякъде справедлив начин.

Колко са избирателите в чужбина ще научим, когато НСИ публикува най-накрая резултатите от преброяването на населението през миналата година. Очакванията са, че извън страната има 1 милион избиратели. А общо избирателите са това, което го има в списъците на ГРАО, т.е. около 7 милиона души. Ако подходим чисто пропорционално, избирателите в чужбина ще трябва да избират около 240/7 = 34 депутати. Разбира се, никой няма да им да даде да избират толкова депутати, един избирателен район в чужбина ще има максимум 8 до 10 депутати. При съществуващата пропорционална избирателна система този брой няма значение за разпределението на спечелените от партиите мандати. Точно както няма значение дали на Видин ще му дадем 4, 3, или даже 2 депутати. Може да има значение за местните апаратчици, но за националното разпределение – няма значение.

Да видим какво е дало досега гласуването в чужбина за 12 парламента от 1991 до 2021 г. У нас се води пълна статистика на изборните резултати без тези за Велико народно събрание през 1990, когато беше пълно мазало и едва ли някой знае точните резултати. От 1991 г. досега, обаче, тези резултати ги знаем до последния глас, партия по партия и секция по секция. За тези 12 парламента избрахме общо 2880 депутати. От тях 33, или 1.1%, са избрани с гласовете от чужбина. Има години (например 2017), когато гласовете от чужбина избраха нула депутати. През ноември 2021 г. обаче гласовете от чужбина избраха цели 8 депутата. Да видим обобщено как са разпределени тези депутати по партии през годините. Големият победител е ДПС с общо 23 депутати, избрани с гласовете от чужбина. На второ място е ИТН със 7, на трето е ДБ с 2 и накрая е „Възраждане“ с 1 депутат. И това е всичко. Да видим сега големите губещи. Най-големият губещ е БСП с -14 депутати, на второ място е ГЕРБ с -12, на трето партия „Атака“ с -3 и други. Новото нещо, наречено ПП, също е на загуба един мандат от гласуването в чужбина.

Може би си заслужава да кажем как се смятат тези „спечелени“ и „загубени“ мандати от гласуването в чужбина. У нас всички разбират от футбол, политика и избори и съответно най-големи глупости се говорят и пишат именно в тези три области. Ето как се смятат мандатите. Да вземем последните избори. Влизаме в Изборния портал на ЦИК и гледаме мандатите: ПП – 67, ГЕРБ – 59, ДПС – 34, БСП – 26, ИТН – 25, ДБ – 16 и „Възраждане“ – 13. Как са изчислени тези мандати? Изчислени са по метода на Хеър-Ниймаер, който също го има в Портала. Сега от гласовете на партиите общо изваждаме гласовете на партиите от чужбина (има ги и тях в Портала). Пак смятаме мандатите по метода на Хеър-Ниймаер. Какво получаваме?

Получаваме ПП – 68, ГЕРБ – 63, ДПС – 28, БСП – 29, ИТН – 24, ДБ – 16 и „Възраждане“ – 12. Така ПП губят един мандат, ГЕРБ губи 4 мандата, ДПС печели 6, БСП губи 3, ИТН и „Възраждане“ печелят по 1, а ДБ е ни кяр, ни зян. Това е резултатът от изборите за последното, 47 Народно събрание.

Тук е добре да се види какво постигнаха умните и красивите през миналата година с чудовищния натиск да се разкриват все повече и повече секции в чужбина. Понеже подозирам, че умните и красивите не са толкова умни, колкото те самите си мислят, ще им разкажа какво постигнаха именно през миналата година. Ето какво постигнаха. Дадоха на ИТН 7 мандата, дадоха на ДБ 2 мандата и дадоха на „Възраждане“ 1 мандат. Най-много дадоха на ДПС, общо 8 мандата за изборите през 2021.

Ако приемем, че ИТН и ДБ са прогресивни (ИТН до скоро беше), те спечелиха общо 9 мандата от гласовете в чужбина и това би трябвало да радва офисния планктон. В същото време, обаче, ДПС и „Възраждане“ също спечелиха общо 9 мандата, а според същия офисен планктон тези две партии не са толкова прогресивни. В този смисъл резултатът е 9:9, или една мощна нула. Ще следим с интерес какво ще донесат гласовете от чужбина на прогресивните и на не толкова прогресивните партии на 2 октомври.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Проф. Михаил Константинов

Този уебсайт използва "бисквитки"