Комитетът срещу задължителното машинно гласуване: Ако политиците не уважат подписката, ще инициираме национален референдум

Събрани са над 60 000 подписа за първите 5 дни

Над 60 000 са се включили за първите пет дни в подписката срещу задължителното машинно гласуване, обявиха от инициативния комитет на пресконференция в БТА. Подписката ще продължи до 20 юни и на 22 юни ще бъде връчена на председателя на Народното събрание и председателите на парламентарни групи. От комитета обявиха, че ако гласът на гражданите не бъде чут от политиците, ще инициират национален референдум.

Можете да гласувате в електронната подписка ТУК или във фейсбук-страницата на "Труд", както и във фейсбук страниците и профилите на членовете на Инициативния комитет - в секцията за коментари. Нужни са три имена, година на раждане и рождено място.

ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ: Проф. Антоанета Христова, Соня Колтуклиева, Веселина Томова, Лиляна Друмева, Петьо Блъсков, Петьо П. Блъсков, Георги Марков, Станислав Недков - Стъки, Недялко Недялков, Христо Стоянов, д-р Стоян Калоянов, Александър Урумов, Николай Бареков, Юлий Москов

Трябва да възстановим справедливостта в България, така че всички хора с право на глас да могат да изразят своята воля на изборите. Ние не сме подписвали коалиционно споразумение като четвърторазрядната коалиция, дори не сме приятели, някои се запознахме днес. Но нас ни свързва една обща отговорност - да възстановим правото на всеки българин свободно да изяви волята си, каза Соня Колтуклиева.

Президентът Румен Радев по време на първия си мандат направи безчет лупинги, манипулации, възходи и падения, само и само, минавайки през няколко абсолютно безсмислени, скандални и порочни парламента, да се стигне дотам неговите тогавашни любимци Кирил Петков и Асен Василев да дойдат на власт. Започна се една венецуелска сага, един пошъл сериал. Изникваха машини по летища, по кръстовища, по митници, бяха дадени нелепи обяснения. Цялата държавна власт беше впрегната в това да се гласува за трапчинките и илюзиите, напомни Колтуклиева.

Издателят на агенция ПИК Недялко Недялков, журналистът Соня Колтуклиева и политическият психолог проф. Антоанета Христова

Въпреки небивалото информационно затъмнение на нашата инициатива, до снощи, в рамките на пет дни, можем да се похвалим с една внушителна бройка - над 60 000 подписа, съобщи издателят на агенция ПИК Недялко Недялков. Подписката е за гласуване по избор - с бюлетина или с машина, напомни той.

Платформите за гласуване са онлайн подписката, където са събрани вече над 30 000 подписа. вторият вариант е физически, ръчно, с хартиени формуляри, които се раздават от доброволци в цялата страна, там има уникален интерес - там сме събрали още около 30 000 подписа. Отделно може да се гласува във фейсбук страниците и профилите на членовете на инициативния комитет, откъдето даже не сме събрали всички данни, съобщи Недялков.

Може да се гласува до 20 юни, на 22 юни комитетът ще окомплектова целия списък и ще го внесе при председателя на парламента Никола Минчев и председателите на всички парламентарни групи.

Нашата подписка сега не е облечена в законова форма, това е един граждански натиск. Това е просто една репетиция. Ако гласът на хората не бъде чут от господа политиците, ще преминем към стъпка номер две - иницииране на национален референдум за начина на гласуване, обяви Недялков.

Съмнението, че машинният вот е ненадежден, не е само наше. Машинното гласуване беше отхвърлено от Конституционния съд в Германия като неблагонадеждно. В момента само с машини се гласува само в България и във Венецуела. Кирил Петков и Мадуро са единствените лидери в света, избрани с машини, каза още Недялков.

Лиляна Друмева, председател на Съюза на репресираните от комунизма „Памет”

Нашите надежди за демокрация, за просперитет на България в семейството на Европа и като член на НАТО, могат да умрат много бързо, защото ние се движим със стремглава скорост надолу. Нека да си спомним времето, в което Хитлер идва на власт - благодарение на мълчанието, на недостатъчния отпор от гражданите и народите в Европа срещу този мракобесен вожд, заяви Лиляна Друмева, председател на Съюза на репресираните от комунизма „Памет”.

И без това толкова малко хора гласуват в България, а сега и 600 хил. по-малко са безкрайно голямо число. Дори и половината да не са гласували заради липсата на хартиени бюлетини, това е твърде много, каза още Друмева.

Тези, които превзеха парламента с яйца и домати, за съжаление не могат да разберат, че влизането в тази сграда освен гражданско мислене, значи и държавническо мислене, каза писателят Христо Стоянов. Ще ви дам един пример за необходимостта от хартиените бюлетини - аз страдам един досаден тремор на ръцете, който ми е наследствен - когато нямат опора, треперят. В момента в България от такъв тремор страдат 70 хил. души в България. Ние не сме инвалидизирани. Отделно има хора с Паркинсон. Аз лично не мога да пусна SMS за паркиране, представете си какъв ужас изпитват 70 хиляди човека пред машината за гласуване, посочи Стоянов.

Станислав Недков - Стъки

Нашите действия са последователни, това не е някаква спонтанна акция. Още миналата година след въвеждането на задължителното машинно гласуване организирахме протест, припомни Станислав Недков - Стъки. Имахме две прости искания - президентът да наложи вето и депутатите, които са гласували "против", да сезират Конституционния съд. Румен Радев не върна закона, а със 7 на 5 гласа КС допусна задължителното машинно гласуване, но с уговорката, че в края на изборния ден трябва да се броят контролните разписки, но това не се случи, напомни още той. Реално ЦИК наруши волята на КС, заяви Недков.

Няма как да си обясним, че нито една социологическа агенция не успя да познае резултатите от последните парламентарни избори, включително в екзитполовете. В рамките на няколко часа резултатите се промениха с 10%, как е възможно това, попита Недков.

След като лидерът на ГЕРБ се включи в подписката, аз очаквам същото да сторят и Корнелия Нинова, Слави Трифонов, Мустафа Карадайъ, а защо не и Мая Манолова, призова Станислав Недков.

Проф. Антоанета Христова

Изследването на демократичния процес показва, че той не е в една посока - много често обществата тръгват назад, каза проф. Антоанета Христова. Защо хората в даден момент решават да изберат авторитарен режим? Защото нямат доверие в управляващите, системата на комуникация е била скъсана и много голяма част от тях са се отдръпнали като активни граждани от политическия процес. Най-прекият начин да отдръпнеш гражданите от политическия процес, а когато те няма доверие в избора на тяхното представителство, когато това представителство е нелегитимно. Колкото по-малко хора гласуват, толкова повече представителството е нелегитимно, добави тя.

Има много експерименти в различни точки на света, които доказват, че един добър IT специалист може да промени резултата, посочи Христова. На второ място - дискриминацията. От ЦИК обясняваха, че щом възрастни хора могат да боравят със смартфони, значи ще се справят с машините. Представяте ли си за един човек, който няма опит с машината, да има нужда от помощ, ще бъде срамно. Освен това може да се наруши тайната на вота при тази помощ, изтъкна проф. Христова.

В последните години натрупах богат опит като наблюдател на Европарламента на избори. Има още една държава, която гласува с машини - това е Монголия, посочи Николай Бареков. Никъде резултатът не се взима от машините, взима се от разписките, подчерта той. Най-вероятно в машините са заложени алгоритми и това е обяснението за изненадващите резултати, но ние нямаме достъп до разписките, напомни Бареков.

Дошло е време народът да каже - и не само за хартиената бюлетина, а за всичко останало в живота, който става все по-нерадостен, заяви Юлий Москов. Те са едни професионални лъжци, как да им вярвам за изборите, попита той.

Когато застанах пред машината, аз си казах - кой гласува, аз или машината. Няма механизъм за контрол. Това казва и германският конституционен съд, каза още Москов.

TRUD_VERSION_AMP:16//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"