Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изрази мнение, че в момента мирните преговори в Украйна са невъзможни.
„За съжаление, смятам, че мирните преговори сега са невъзможни. И двете страни са убедени, че могат да спечелят. Това, което правим, доколкото е възможно, е диалог с двете страни за решаване на конкретни проблеми. Най-важната инициатива беше износът на зърно от Украйна и храни и торове от Русия през Черно море", добави генералният секретар на ООН в интервю, публикувано за испанския вестник El Pais.
Twitter Publish
„В този момент вече не виждам никаква възможност за незабавно постижение – не говорим за бъдещето – глобално прекратяване на огъня, мирни преговори“, каза още Гутериш. В същото време той изрази надежда, че подобни преговори ще бъдат възможни и в бъдеще.
„Целта е да направим възможен – не веднага, но по-късно – един справедлив свят в съответствие с международното право и Устава на ООН. Но това е още далече“, допълни генералният секретар на ООН.
Той също така каза, че ситуацията около Запорожката АЕЦ предизвиква голяма загриженост.
„Надявам се и двете страни да са достатъчно внимателни, за да не предизвикат трагедия. Мисля, че възможността за ядрена ескалация е много малка“, добави Гутериш.
„ООН полага усилия да отговори по-добре на опасенията на Русия относно сделката за зърно, но косвените пречки пред износа на храни и торове остават”, заяви генералният секретар на организацията Антонио Гутериш.
"Ние сме напълно ангажирани да се опитаме да запазим инициативата. Ние подготвяме среща на четирите страни в Истанбул и правим всичко възможно да отговорим по-добре на руските проблеми. Вярно, износът на храни и торове не е под санкции, но има косвени пречки, които остават и ние се опитваме да ги премахнем, както и да решим проблемите, които съществуват с проверките, които са спрени в Черно море“, коментира Антонио Гутериш.
На 22 юли 2022 г. в Истанбул беше подписан пакет от документи за доставка на хранителни продукти и торове на международния пазар. Първоначално споразуменията бяха сключени за 120 дни, през ноември миналата година бяха удължени за същия срок. На 18 март тази година Русия обяви удължаване на сделката с 60 дни, като предупреди, че това ще е достатъчно време за оценка на изпълнението на меморандума, подписан с ООН.
Руското външно министерство посочи, че по-нататъшно решение за удължаване на сделката ще зависи от повторното свързване на Rosselkhozbank към системата SWIFT, възобновяването на доставките на селскостопанска техника, резервни части и услуги, премахването на ограниченията върху застраховането и презастраховането, премахването на забраната за достъп до пристанища, възобновяване на работата на амонякопровода Толиати - Одеса, деблокиране на чужди активи и сметки на руски компании, свързани с производството и транспортирането на храни и торове.