Гърция бори демографската криза с ваучери и данъчни облекчения за родители

Гърция представи днес мерки за повишаване на раждаемостта - от ваучери и обезщетения за отглеждане на деца, до данъчни облекчения за нови родители. Експерти поставиха обаче под въпрос ефективността на плана, съобщи БТА.

Гърция има едно от най-ниските нива на раждаемост в Европа, тежко демографско състояние, предизвикано от продължилата десетилетие икономическа криза, емиграцията и променените нагласи сред младите. Гръцкият премиер нарече това национална заплаха и "бомба с часовников механизъм за пенсионерите".

Гърция в момента харчи около един милиард евро годишно за мерки в полза на децата. И въпреки това регистрира най-ниския си брой раждания през 2022 г. Мерките, очертани днес от министерствата на семейството, вътрешните работи, финансите и здравеопазването, включват данъчни облекчения за нови родители, ваучери за детски градини, увеличение на минималната заплата от 2025 г., увеличаване на пенсиите и намаляване на социалните осигуровки. Но експерти по демография и дори държавни служители признават, че предстои още дълъг път.

"Ясно е,че демографският проблем не може да бъде решен само с обезщетения и парични стимули“, заяви днес пред журналисти заместник-министърът на финансите Танос Петралиас. Той каза, че решаването на проблема също изисква подобрение на системите на образование и здравеопазване, повишаване на доходите и по-добри условия на баланс между работа и личен живот.

Мерките са част от по-широк план, насочен към обръщане на низходящата тенденция на раждаемостта в Гърция, който властите щяха да представят през май, но бе отложен за по-късно тази година. Планът включва достъпни жилища за млади хора, финансови стимули за асистирана репродукция и включване на мигрантите в работната сила.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"