От 1 януари 2025 г. всички превозни средства за лична и професионална употреба трябва да бъдат застраховани срещу природни бедствия при подновяване или подписване на нова застрахователна полица.
Според информацията разходите за покриване на щети при природни бедствия ще се изчисляват както от района, в който живее собственикът на превозното средство, така и от стойността на превозното средство. Тоест райони, които са засегнати от природни бедствия или са с висока степен на риск, ще бъдат застраховани на по-висока цена. Застраховката ще струва от 7 до 13 евро на година (в зависимост от региона и превозното средство).
С 20% се увеличава и отстъпката за имотен данък /ENFIA/ за жилища, застраховани срещу природни бедствия.
Имотите на стойност над 500 000 евро продължават да имат отстъпката от 10% и трябва да бъдат застраховани срещу природни бедствия до 01.06.2025 г., в противен случай няма да бъдат обезщетени от държавата.
Според данните около 120 000 данъкоплатци с имоти на стойност над 500 000 евро ще загубят държавна компенсация в случай на природно бедствие, ако не застраховат домовете си до 1 юни 2025 г.
За бизнеса се намалява прагът на оборота, над който застраховката срещу природни бедствия става задължителна, от 2 млн. евро до 500 000 евро.
Предприятията без застрахователно покритие няма да бъдат компенсирани от държавата и са изправени пред глоба от 10 000 евро, която се удвоява в случай на неспазване. От тези предприятия се изисква да застраховат най-малко 70% от стойността на материалните щети в резултат на природни бедствия, включително сгради, оборудване, стоки и търговски превозни средства.
През 2025 г. имотния данък ще дойде по-рано от всяка друга година, като плащането ще започне в края на февруари.
Плащането на данъка ще се извършва за първи път до 12 месечни вноски, като първата вноска ще бъде платена до края на март. Отстъпката ще се увеличи до 20% за жилища с обективна стойност до 500 000 евро. Жилищата с по-висока стойност ще запазят отстъпката от 10%, при условие че са застраховани срещу природни бедствия.
Освен това Гърция въвежда нови правила относно скоростта на движение, които ще влязат в сила до броени дни.
Въвежда се ограничение на скоростта в градовете до 30 км/ч с изключение на скоростни пътни артерии, където е невъзможно да се кара толкова бавно.
При превишаване на допустимата скорост с 20 км/ч сега глобата е 40 евро, а над 20 км/ч разлика е 100 евро. Тези глоби ще се повишат двойно. За превишаване на скоростта и по магистралните пътища глобата е 350 евро, предупреждават от "Пътна полиция".
От министерството на транспорта съобщават, че до дни влизат в сила промените в Закона за движение по пътищата.
Гръцкото законодателство не предвижда санкции само за шофьори, които превишават ограниченията на скоростта, но и наказва тези, които карат бавно.
80 евро глоба заплашва всеки водач на МПС в Гърция ако шофира под допустимата скорост по магистрала. Правилникът за движение по пътищата посочва максималното ограничение на скоростта по магистрали и скоростни пътища, която е съответно 130 km/h и 110 km/h за товарни автомобили, но също така посочва ограничението на минималната скорост.
Минималната скорост по магистралата е 70 км/ч, което означава, че ако караме превозно средство под тази скорост, то не трябва да се движим по нея. Причината е проста и е безопасността на всички участници в движението по магистралата.
Знаците за минималната скорост са сини, а тези за максималната са червени и бели. Според гръцкия правилник „шофьорът на превозното средство е длъжен да не пречи на плавния ход на други превозни средства“.
Поради тази причина всеки, който кара със скорост по-ниска от минималната, подлежи на административна глоба от 80 евро.