Гърция и Румъния се справиха бързо с чумата, а България изостава?

Над 60 огнища в Румъния и над 200 хиляди животни бяха унищожени заради чума в Румъния през миналата година. Болестта вся истински хаос и страх в страната. Само в първото открито огнище през юли бяха евтаназирани 49 091 овце като в последното огнище е имало под 200 животни, чийто стопанин първоначално категорично е отказвал да позволи тяхното унищожение. В крайна сметка с помощта на ЕС, субсидиите и общите усилия на животновъдите, проблемът е решен и румънците са възобновили износа си към традиционните си пазари.

Другата ни съседна държава – Гърция, също се бори с последиците от чумната епидемия по овцете и козите. Изключително висок брой на заразени животни има в различни региони на страната. Фермерите подкрепят мерките, но и подчертават спешната необходимост от възобновяване клането на агнета, за да се отговори на европейското търсене, като предупреждават, че продължителните ограничения могат да застрашат нарастващия експортен пазар на Гърция за млади агнета. Затова искат от държавата бързо да ликвидира огнищата, за да може фермите със здрави животни да продължат да работят и отделните случаи на зараза да не доведат до унищожаване на целия сектор.

Защо се справят по-добре от България? Отговорите на този въпрос са многопластови, но едни от най-видимите за всички е че нашите съседи са гъвкави и иновативни. Те не се поддават на провокации и ясно разбират кога има проблем и че този проблем е реален и би нанесъл непоправими щети в сектор животновъдство, ако не се действа бързо и отговорно.

Гърция, например, успя да внедри нови технологични и иновационни решения в селското стопанство, които й помогнаха да се справи с трудностите по време на кризата с животновъдството и вече започна изплащането на обезщетения на земеделските стопани за умъртвени от чума и дребна шарка животни. На 3 декември по сметките на регионите бяха преведени 5 685 251 евро.

По-специално, 4 737 569,76 EUR обезщетения на засегнатите земеделски стопани, 785 091,15 EUR  като помощ за гражданите, претърпели финансови загуби в резултат на наложените ограничителни мерки. За оперативни разходи на регионите за посрещане на нарасналите нужди, породени от реакцията срещу болестите по животните, са дадени 162 590,10 EUR.

Гръцкото земеделско министерство обяви, че към 3 декември 2024 г., страната е успяла да овладее епидемията от чума, като „този успех се дължи на един-единствен фактор: сътрудничеството на всички заинтересовани страни, особено на животновъдите, с ветеринарните служби и ветеринарните лекари в страната при точното прилагане на европейския Регламент 687/2020 г. В резултат на това Гърция получи похвала от ЕС за начина, по който се справи със зоонозата, и се превърна в модел за други европейски държави“ заяви министърът на развитието на селските райони и храните Костас Циарас.

Румъния също активно работи върху иновации в различни сектори и полага усилия за подкрепа на малките и средни предприятия. Налице е ясно разбиране, че истинската човешка солидарност означава, да не допуснеш болестта в твоята къща да зарази цялото село.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Бойка Атанасова, "Труд news", Атина

Този уебсайт използва "бисквитки"