Планът включва директни субсидии и данъчни облекчения за потребителите
Правителството на Гърция е решено да приложи пакет от субсидии от 100 милиона евро, за да предпази домакинствата и бизнеса от скок на цените на електроенергията на едро, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.
Планът включва директни субсидии и данъчни облекчения за потребителите, съчетани с временен данък върху печалбите на производителите на електроенергия.
Очакваната субсидия, оценена на 0,10 евро на киловатчас, е определена да облагодетелства домакинствата и приблизително 1,3 милиона малки предприятия. Окончателният размер на субсидията ще бъде определен след обявяването на зелените тарифи за декември от доставчиците на енергия.
Министърът на околната среда и енергетиката Теодорос Скилакакис заяви, че правителството цели да поддържа цените на електроенергията за домакинствата и малкия бизнес под 0,15 евро за киловатчас.
Освен това планът ще осигури допълнителни субсидии за уязвими потребители, включително тези на социална жилищна тарифа (KOT) и тези, използващи електричество за отопление, които не са обхванати от настоящата рамка за помощи за отопление.
Въпреки че субсидирането на малкия бизнес е лесно, правителството е изправено пред предизвикателства при подпомагането на средни и големи предприятия поради разпоредбите на ЕС за държавна помощ. Обмисля се косвена субсидия чрез облекчение на данъка върху печалбата, но изключва губещи компании. Правителството също трябва да се справи с широко разпространените кражби на електроенергия, които достигнаха 80% в някои сектори.
За да се избегне двойно субсидиране, заявленията ще се подават чрез електронна платформа, като кандидатите ще трябва да декларират получена натрупана помощ и да получат удостоверение от електроразпределителния оператор. Субсидиите ще бъдат финансирани от извънреден данък върху печалбите на производителите на електроенергия, с цел минимизиране на смущенията на пазара.
Анализаторите прогнозират още по-високи цени на електроенергията в Европа поради бързо изчерпващите се запаси от природен газ, суровата зима, ескалиращия конфликт в Украйна и изтичащите руски договори за транзит. Санкциите на САЩ срещу Gazprombank, които трябва да влязат в сила на 20 декември, допълнително ще повлияят върху енергийната сигурност на Европа и цените на газа. Цената на газа TTF се повиши до 49 евро за мегаватчас, като Goldman Sachs предупреждава, че може да достигне 77 евро, ако забавянето на проекта за LNG продължи.
През ноември цената на електроенергията на едро в Гърция беше средно 138,95 евро за мегаватчас, което е с 51,8% по-високо от октомври, като се изключи забавеното въздействие на покачващите се цени на газа. Това значително увеличение подчертава спешната необходимост от правителствена намеса за облекчаване на финансовата тежест върху потребителите и бизнеса.