Д-р Александър Симидчиев, зам.-председател на комисията по здравеопазване, пред “Труд”: Градовете сами решават за носенето на маски

Правителството забърка информационен хаос със съобщението, че извънредната епидемична обстановка няма да бъде удължавана

Всички ученици се връщат в клас от 1 април

Местните власти ще решават от 1 април дали в съответните населени места или цели области да се носят маски на закрито или не, а не както бе съобщено от пресслужбата на премиера Кирил Петков в събота вечерта, че от следващия месец отпада “носене на защитна маска за лице в закрити обществени места и спазване на физическа дистанция”. Заради изявления на представители на “Промяната”, че маските ще продължат да са задължителна мярка и след 1 април, читатели на “Труд” поставиха въпроси на какво се дължи този информационен хаос през почивните дни.

“Престава да има национално носене на маски и то става регионално. Решенията ще се вземат от областния управител, директора на Регионалната здравна инспекция, от главния санитарен здравен инспектор и министъра на здравеопазването”, разясни пред “Труд” информацията на Министерския съвет известният пулмолог д-р Александър Симидчиев (ДБ), зам.-председател на комисията по здравеопазване.

“Здравните мерки ще бъдат регионализирани, например в Добрич към днешна дата обстановката е по-напрегната, но в Гоце Делчев и Кърджали може да бъдат отменени всички мерки”, илюстрира ситуацията с коронавируса д-р Симидчиев. Той посочи, че управляващото мнозинство е подписало промени в закона за здравето и в закона за здравното осигуряване, които ще бъдат гледани в спешен порядък във вторник на здравна комисия. “В закона за здравето се прецизират текстовете, по които здравният министър и главният санитарен инспектор ще могат да оперират с противоепидемичните мерки при липса на национална пандемична обстановка, а другите промени касаят здравното обслужване на украинските бежанци”, допълни д-р Симидчиев.

По думите му, медиците на първа линия ще продължат да получават допълнителните средства за първа линия, тъй като при отпадането на извънредната обстановка има преходен период от три месеца, в който този тип социално-икономически мерки продължават да действат, за да няма резки сътресения. В информацията на министерския съвет се казваше, че “към момента тече договарянето на новия национален рамков договор с НЗОК, в рамките на което се обсъждат възможностите за трайно увеличение на лекарските заплати и тези на медицинските сестри, независимо от обявена епидемиологична обстановка”.

“Ще трябва да носим маски на закрито и в градския транспорт и след отпадане на епидемичната обстановка”, призна пред bTV и шефът на здравната комисия Антон Тонев от “Промяната”. “От 1 април отпадат всички COVID-мерки в училищата. Всички ученици трябва да се върнат в клас освен тези, които подадат молба за индивидуално обучение”, заяви от своя страна и просветният министър Николай Денков. “Очакваме да стартираме нормалния учебен процес без пандемия. Ако бъдат въведени допълнителни мерки, ще има време за реакция през ваканцията, но за момента всичко отпада”, каза министърът на образованието.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"