Редица фирми купуват стоки от китайски сайтове, като например от Alibaba. Затова в рубриката на “Труд news” “Данъчна консултация” представяме позицията на НАП за това какви документи са необходими в тези случаи за доказване на разходите за получените стоки. Допълнително разглеждаме правилата за облагане с ДДС при продажба чрез платформата Ebay.
I Купуване на стоки от Alibaba
Фирмата “X” ООД извършва покупки на стоки от китайския сайт Alibaba с условие по доставката DDP (Delivered Duty Paid), при която продавачът поема всички разходи и рискове до доставката на стоката на определено място в държавата вносител, урежда застраховката и митническите формалности. Стоката се изпраща от Китай до европейски държави (Белгия или Германия) и там се освобождава на митница като се плаща мито и ДДС, след което дружеството “X” я получава с българска куриерска фирма. За получената стока дружеството разполага с фактура, издадена от китайската фирма. “X” ООД не е регистрирано по ЗДДС лице. Поставени са следните въпроси:
1. Достатъчна ли е фактурата, издадена от китайската фирма като документ, доказващ извършената покупка?
2. Има ли нужда от митническа декларация за доказване на вноса?
3. Ако има нужда от митническа декларация, как може да се получи, при положение че митническите агенти отказват да съставят такава тъй като стоката пристига в дружеството като освободена?
По отношение на документалната обоснованост във връзка с признаване на счетоводен разход за данъчни цели, в чл.10 от ЗКПО има изрични изисквания, които се базират на нормите на Закона за счетоводството (ЗСч). По силата на чл.10, ал.1 от ЗКПО счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч. и отразяващ вярно стопанската операция. В ал.2 от същата разпоредба се доуточнява, че счетоводен разход се признава за данъчни цели и когато в първичния счетоводен документ липсва част от изискуемата информация по ЗСч, при условие, че за липсващата информация са налице документи, които я удостоверяват.
Отчитането на стоково-материалните запаси, придобити чрез покупка (в случая чрез поръчка от Китай), се извършва съгласно изискванията на Счетоводен стандарт (СС) 2 Отчитане на стоково-материални запаси.
В конкретния случай заприходяването на закупената стока се извършва на базата на документалната обоснованост на договорената сделка, включваща фактурата, издадена от китайския доставчик, договора по поръчката, платежното нареждане, товарителницата и всички останали съпътстващи документи (ако има такива).
Дружеството купува стоката при посочен режим на доставка DDP (Delivere Duty paid - доставено, мито платено). Това условие на доставка следва да е предварително уточнено между контрагентите и да е отбелязано във фактурата, издадена от китайския доставчик, като на отделен ред да е записано Incoterms (International Commercial Terms):DDP. Правилата Инкотермс (публикувани от Международната търговска камара в Париж) уреждат условията за доставка на стоката при международни търговски сделки, като описват разпределянето на отговорностите между купувача (получател) и продавача (изпращач) по отношение на разходите, рисковете, отговорностите и др. Те се прилагат, само ако страните изрично са се позовали на тези правила при сключване на сделката. При режим на доставка DDP продавачът поема абсолютно всички разноски по доставката, включително и плащането на импортните такси (мита, ДДС и др.). Задължението на купувача е да получи стоката.
В конкретния случай предприятието не разполага с митническите документи, удостоверяващи платените импортни такси, които фактически са и платени от изпращача и получателят няма задължение за тяхното плащане. По този начин стоката се заприходява по доставната стойност, която се формира от покупната цена (посочена във фактурата) и разходите по закупуване, свързани с доставката и транспортирането (без платените митнически такси).
II Продажби чрез Ebay
“А” ООД е регистрирано лице по Закона за ДДС, регистрирано е за режима за обслужване на едно гише (OSS) и извършва електронна търговия - продажба на стоки в страната, Европейския съюз (ЕС) и трети страни чрез платформата на Ebay към клиенти, които са физически и юридически лица. Стоките тръгват от България и се изпращат до получателите чрез куриерски фирми. Сумите от продажбите, направени чрез платформата, се превеждат от същата по сметката на фирмата след като се удържа комисионна от Ebay. Фирмата получава фактура от платформата за комисионната с начислен ДДС в размер на 20% на отделен ред. Ebay предоставя своя EU OSS номер, под който е събрал ДДС при вноса в ЕС като доказателство, че е регистрирано по OSS лице в друга държава членка - в случая в Германия. Поставен е следният въпрос: Може ли дружеството да ползва данъчен кредит по фактурите за комисионна, издадени от Ebay, и как да ги отрази в дневниците по ЗДДС?
Дружеството има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът му - регистрирано по Закона за ДДС лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки. Тъй като доставчикът на посредническата услуга (платформата) е лице, което не е регистрирано по ЗДДС, получателят на услугата (българското дружество) няма право на данъчен кредит по издадените от Ebay фактури.
На основание чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл.3, ал. 1, 5 и 6 от ЗДДС.
В случая получената от българското дружество услуга, фактурирана от платформата Ebay, е доставка на услуга, чието място на изпълнение е на територията на страната на основание чл.21, ал.2 от ЗДДС (българското дружество е данъчно задължено лице) и е облагаема.
Във връзка с гореизложеното, за получената услуга от платформата, данъкът е изискуем от българското дружество. Начисляването на данъка се извършва с издаването на протокол по чл.117, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗДДС и отразяването му в дневника за продажби за съответния данъчен период, през който същият става изискуем.
Когато получената от българското дружество услуга се използва за извършваните от него облагаеми доставки, същото има право да приспадне изискуемия от него данък като платец по Глава осма от закона. Следователно, за да упражни правото си на данъчен кредит за получената услуга от платформата, българското дружество следва да отрази издадения от него протокол за получената от Ebay услуга в дневника за покупки с право на данъчен кредит.
Данъчната основа на доставката на получената услуга се формира по реда на чл.26, ал.2 от ЗДДС, т. е., от общата стойност на получената фактура, в т. ч. и платеният от българското дружество данък в размер на 20%, начислен на отделен ред.
Платеният от “A” ООД данък в размер на 20% по фактурата, издадена от платформата не подлежи на възстановяване по реда на Наредба №Н-9 от 16.12.2009 г. на получателя по доставката, тъй като наредбата е относима при възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на ЕС.
Димитрина Захаринова е управляващ съдружник в одиторско дружество “Захаринова Нексиа” ООД (www.ZaharinovaNexia.com). Дружеството е част от 9-ата в света международна одиторска мрежа Nexia international. Преподавател е във Висшето училище за застраховане и финанси в гр. София. Била е Директор на Националната агенция за приходите град София, съветник в ДАНС, както и директор на дирекция в Агенцията за държавна финансова инспекция. Регистриран одитор и данъчен консултант. Има двама сина, внук и две внучки.