Днес медиите съобщиха, че Върховният касационен съд (ВКС) окончателно е потвърдил осъдителните присъди за корупция на Десислава Иванчева, бивш кмет на район „Младост“, нейният заместник - Биляна Петрова, както и на Петко Дюлгеров – посредник в схемата. Лицата получават ефективни присъди съответно 6 години, 5 години и 4 години лишаване от свобода за искане и получаване на подкуп в размер на над 70 000 евро.
Едно дело за корупция, изцяло изнесено от органите на специализираното правосъдие - съд и прокуратура, вече закрити по чисто политически причини. Присъда потвърдена от Върховен съд окончателно. Въпреки обществения и политически натиск върху магистратите. И когато не успяха с натиск и не можаха да овладеят съдиите и прокурорите там, закриха самите съдебни структури (едно радикално решение, с което в България за първи път се прибягна до закриване на цели органи на независимата съдебната власт от Народното събрание и опит да се „разселят“ с противоконституционни преназначения магистратите в тях).
Резултатите са налице. И разумните хора го виждат.
На вниманието на хулителите на работата на специализираните съдилища – изпълнихте целите на вашите господари. Чувството за безнаказаност и безнадеждност у българите ще се увеличава. Тази цел постигнахте. Дано сребърниците, които получихте си заслужават.
Предстои същото и с КПКОНПИ. Не можаха да я овладеят и сега предлагат да я закрият. Ликвидира се Антикорупционната комисия и на нейно място се създават две нови структури. Два законопроекта, предлагащи това, и не само, минаха на 2 ноември 2022 г. на първо четене в Правна комисия на Народно събрание, с 15 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 3 гласа „въздържал се” :
„Клиентите“ на специализираните съдебни органи и Анткорупционната комисия са често едни и същи. Лица придобили огромно богатство с необясним произход, от престъпна дейност – данъчни престъпления, като точене на ДДС, пране на пари, корупция, терор, трафик на хора и наркотици и други тежки престъпления.
Към момента КПКОНПИ е запорирала техни пари и е сложила под възбрана имущество за милиарди левове. В хода на „преструктурирането“ какво ще се случи с тези производства? Ами, това, което се случва в масовия случай с висящите дела на закритите специализирани съд и прокуратура. Блокират.
Нека си признаем, че наказателните им дела зациклиха след закриването на специализираните съдилища и прокуратури. Отлагат се. Всяко отлагане трае месеци. Давността изтича. Прилагат се всевъзможни процедурни хватки.
В КПКОНПИ обаче текат и производства по така наречената „гражданска конфискация“. Тези производства все още стягат примката около лицата, чието имущество се разследва и остават страни по граждански искове за незаконно придобито имущество. Отнемането в полза на държавата се извършва само с решение на българския съд. Антикорупционната комисия не съди. КПКОНПИ води разследвания и предава на съд лица, за чието имущество не е установен законен източник. Толкова.
Но, ако сега, след примера със специализираното правосъдие и делото „Иванчева“, продължим да дълбаем дъното и в крайна сметка унищожим и Антикорупционната комисия, със сигурност ще се върнем поне 12 или дори 30 години назад. А всички усилия на политиците, маскирани под предлога „борба с корупцията“, всъщност ще се окажат „борба с антикорупцията“. Точно както случайно, при поредния си лапсус, се изпусна преди време вече бившият премиер Кирил Петков.
Мария Карагьозова, председател на Асоциация „Форум“, съпредседател на Гражданския съвет на Висшия съдебен съвет