Деменцията може да се отложи с ходене

Необходими са минимум 3826 стъпки на ден

Важна е и скоростта на придвижване

Учени от университета в Сидни са провели проучване, в което са участвали 78 хиляди души – 43 390 жени и 35 040 мъже на средна възраст 61 години. Целта била да се установи не само колко точно трябва да се ходи на ден, но и с каква скорост, за да се избегне деменцията.

До края на проучването 866 души развили деменция (480 мъже и 386 жени). Установено е, че има връзка между заболяването и броя на стъпките, които хората правят на ден.

„За да снижите максимално риска от деменция, трябва да правите 9826 стъпки на ден. Необходимият минимум е 3826 стъпки, което също намалява риска от деменция, макар и с половината от максималните стойности“, обяснява един от авторите на изследването, докторът по психология Емануел Стаматакис.

Но това не е всичко. Проучванията показват, че трябва да ходите не само много, но и бързо. Според учените е необходима скорост от 112 стъпки в минута. За да "избягате" от деменцията, трябва да ходите с такава интензивност около половин час на ден. Средната скорост на пешеходеца е 4 километра в час. Ако за младите хора това е обичайно натоварване, то за по-възрастните е пълноценна тренировка.

„Деменцията е все по-честа причина за инвалидност при възрастните хора. И през следващите двадесет години заболеваемостта ще се удвои“, се казва в проучването. Ето защо превенцията е толкова важна. Докато не бъдат създадени лекарства, които биха могли да защитят когнитивните ни способности в напреднала възраст, трябва да следим диетата, навиците си и най-важното - да бъдем физически активни.

„Сега много внимание се обръща на модифицируемите рискови фактори, тези, които могат да бъдат променени без много усилия: диета, наднормено тегло, социална и физическа активност. Резултатите от нашето проучване предполагат, че натрупването на повече стъпки на ден точно под популярния праг от 10 000 стъпки и предприемането на ходене с по-висока интензивност може да бъде свързано с по-нисък риск от развитие на деменция“, казва Емануел Стаматакис. 

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"