За първи път в настоящото НС нямаше никакви разминавания между политическите сили
На прощаване народните избраници осъдиха “систематичното разрушаване на диалога между Република Северна Македония и Република България”
Иска се възстановяване на позитивния диалог и край на антибългарската кампания
Народните избраници в отишлото си вече 50-о Народно събрание, което излезе във ваканция заради началото на предизборната кампания, все пак успяха да постигнат пълно обединение поне по един въпрос - Северна Македония.
Те приеха напълно единодушно декларация във връзка със “систематичното разрушаване на диалога между Република Северна Македония и Република България” и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващите политически фактори в РСМ.
Трите точки в декларацията са: “Потвърждава се политическото намерение и стремеж за довършването на изграждането на коридор номер 8 от българска страна и призоваваме правителството на РСМ да подходи отговорно и добросъвестно към всички поети ангажименти и договорености с цел навременното изграждане. Настоява и за възстановяване на прекъснатия от страна на Скопие позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления, потвърждава се и волята на българската държава и институции относно организирането на съвместни чествания на общи исторически събития и личности”.
Преди да бъде гласувано в пленарна зала, решението бе взето единодушно в Комисията по външни работи, председателствана от Бойко Борисов, която обаче заседава при закрита врата.
“След дискусиите и по преамбюла, и по всички точки, намерихме абсолютен консенсус. Колегите от “Възраждане” се отказаха от 4-а, 5-а, 6-а и 7-ма, направихме лека корекция в преамбюла, а точка 1, 2 и 3 съвпадат напълно с договора ни за добросъседство и със стратегическите ни планове”, каза след заседанието Борисов.
ЕС отдели Албания от Северна Македония
Брюксел започва преговори само с Тирана, Скопие продължава да чака
Албания започва преговори за присъединяване към ЕС на 15 октомври, решиха единодушно постоянните представители в ЕС в сряда.
Те разделиха преговорния процес за Албания и Северна Македония, които досега вървяха в тандем (от лятото на 2022 г.). Причината е, че Скопие не е изпълнило задълженията си, сред които вписването на българите в македонската конституция.
Скопие се съгласи с това изискване, известно като “френското предложение”, през юли 2022 г., по време на френското председателство на Евросъюза. То обаче така и не бе приложено поради липса на политическа воля и консенсус в Северна Македония.