Дерматологичните проблеми като социално-значимо заболяване

Може ли кожно заболяване да се превърне в социален проблем, да влоши качеството и начина на живот на даден човек?! Отговорът е – определено „да“.

Повече по темата, специално пред "Труд", разказа доц. Весел Кантарджиев, ръководител на Отделението по кожни и венерически болести на Военномедицинска академия (ВМА).

Доц. Кантарджиев завършва "Медицина" в София през 2004 г. Има придобита специалност "Дерматология и венерология".

Става част от екипа на Клиниката по дерматология на ВМА буквално от "студентската скамейка", като първите две години е доброволец, а по-късно е назначен за лекар-ординатор. От 2015 г. е ръководител на Отделението по кожни и венерически болести.

Доц. Кантарджиев е преминал обучения в Австрия и Германия. 

Той е експерт-консултант на Здравната каса за лечението на псориазис. Председател е на комисията за отпускане на скъпоструващи медикаменти за терапията на това заболяване към НЗОК.

Има редица публикации в български и чуждестранни научни издания, както и участия на международни форуми и конференции в страната.

Едни от най-честите и хронични социалнозначими кожни заболявания са псориазис, атопичен дерматит и микозис фунгоидес, обясни доц. Кантарджиев.

Тези дерматози обикновено са придружени от обширни кожни обриви с мъчителен интензивен сърбеж, парене и болка. Допълнително могат да бъдат засегнати редица вътрешни органи и общото състояние на пациентите.

Тези факти оказват голямо влияние върху социалния и психоемоционалния им статус. Чести последствия са разраняване при разчесване, вторични инфекции, постоянен дискомфорт, безсъние, стрес, емоционална нестабилност, намалени самочувствие и либидо, ниска самооценка, социална дистанцираност и дискриминация, депресия, суицидни мисли и други.

Първата стъпка за овладяването на заболяванията е поставянето на правилната диагноза. Отделението по дерматология на ВМА разполага със собствена съвременна дерматохистопатологична и имунохистохимична лаборатория и екип от изключителни професионалисти в областта, което прави диагностиката бърза и достъпна за пациентите.

Терапията на различните болести включва комбинация от локални и системни средства, а отделението има възможност и за провеждане на селективна фототерапия в условията на съвременна апаратура. Тя има водеща роля и често е първа линия в терапията на голям процент от възпалителните кожни болести. Участва и в профилактиката на рецидиви.

Негативните социални последствия на редица често срещани кожни заболявания доведоха до разработването на съвременните имунобиологични лекарства. Тяхната употреба все повече се разширява в световен план, включително и в България. В отделението пациентите имат бърз и пряк достъп до сформирана комисия от специалисти за тяхното отпускане.

От друга страна, нашите пациенти получават възможност за включване в различни програми за безплатно лечение с най-новите биологични средства в света, категоричен е лекарят.

Псориазисът е често срещано хронично възпалително заболяване, ангажиращо не само кожата, но често и ставите. Допълнително се асоциира с множество сърдечно-съдови и метаболитни заболявания. Засяга около 2% от световната популация (в България между 100 000 – 150 000 души). Може да възникне във всяка възраст, без значение от пола или расата. За появата и обострянето са от значение генетични фактори, както и такива в околната среда като психоемоционален стрес, инфекции или някои лекарствени средства.

Заболяването протича с чести обостряния и е свързано не само с физически изменения, но и с редица психологически последствия. По кожата на тялото се наблюдават различни по големина зачервени и залющени полета. В зависимост от вида си псориазисът може да засегне големи площи от тялото, като в някои случаи се наблюдава до 100% ангажиране на телесната повърхност.

Обхващането на ставите води до тяхното възпаление, оточност и силна болезненост, което може да ограничи движенията и да доведе до деформации.

Важното при терапията на псориазиса е тя да бъде индивидуализирана и съобразена с тежестта на заболяването. За целта се преценява включването на различни локални и системни средства за лечение. Провеждащата се във ВМА най-съвременна селективна фототерапията дава отличен терапевтичен ефект при по-големия процент от случаите.

По-тежко засегнатите и резистентните на конвенционална терапия пациенти подлежат на терапия с новите имунобиологични лекарства. Те повлияват имунната система на специфично ниво, което ги прави най-високо ефективни. При тяхното приложение може да се наблюдава пълно изчистване на кожата и овладяване на ставния синдром за няколко седмици. Клиниката разполага с оторизирана комисия за отпускане на тези съвременни и скъпоструващи медикаменти, с ежеседмично провеждане.

Допълнително пациентите могат да вземат участие в специални програми за лечение с най-новите средства, разработени до момента. По този начин те имат достъп и възможност за лечение на световно ниво, което възвръща нормалното качество на живот.

Друго социално-значимо заболяване в детска възраст е атопичният дерматит. Представлява често срещана кожно-възпалителна дерматоза, свързана със сухота на кожата и интензивно сърбящи зачервени обриви по различни части на тялото. В някои случаи се наблюдават и други асоциирани заболявания като астма, алергичен ринит и др.

В детска възраст социалните последствия могат да бъдат тежки и да окажат влияние върху цялостното физическо и психическо развитие.

За поддържане на ремисия е необходима ежедневна, съобразена с медицински специалист, локална терапия под формата на различни кремове, унгвенти и лосиони.

За периодите на обостряне е изключително важна лекарската намеса в условията на болничната помощ. В някои случаи е необходимо добавянето на системна терапия, която да бъде съобразена с тежестта, възрастта и придружаващите заболявания на пациента. Комбинирането с фототерапевтични процедури има доказан благоприятен ефект и продължителен последващ светъл период.

Клиниката ни има възможност за провеждане на най-съвременна изключително селективна фототерапия, която се провежда  с различни по дължина UV лъчи, коментира доц. Кантарджиев. „В зависимост от характера, разположението и дълбочината на възпалението имаме възможност за провеждане на UVA, UVB-NB, UVA1 – фототерапия, вкл. локална фототерапия при ограничено кожно засягане“, допълва той.

Клиниката има възможност за включване на различни по възраст пациенти в програми за лечение на атопичен дерматит с имунобиологични лекарства, постигащи най-високо ниво на терапевтичен ефект.

Микозис фунгоидес е най-често срещаният първичен кожен Т-клетъчен лимфом. Характеризира се с бавно клинично протичане и последователната поява на кожни петна и тумори. За откриването и проследяването на заболяването е необходим висококвалифициран екип.

Важно е честото клинично и хистологично проследяване, включващо и специфично имунохистохимично маркиране, за провеждането на което клиниката разполага с необходимата апаратура.

Лечението на заболяването в ранните фази е възможно и се осъществява чрез фотохимиотерапия. Тя включва приложението на определени медикаменти, до които по специална наредба единствено в България достъп има Отделението по дерматология на ВМА. По този начин пациентите с това лимфопролиферативно заболяване могат да достигнат пълна ремисия за дълъг период от време.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Мария Радмилова

Този уебсайт използва "бисквитки"