Диетолози предупреждават: Дубайският шоколад е истинска инсулинова бомба

 

Сто грама съдържат повече от 1000 калории

 

Може да провокира алергични реакции

Дубайският шоколад е новата мода в сладкарството, завладяла социалните мрежи. Рецепти за домашна направа на екзотичното лакомство се разменят в интернет, електронни магазини предлагат „оригиналния“ продукт.

Десертът се състои от шоколад, паста от шамфъстък и кадаиф. Първоначално създателката на този необичаен деликатес Сара Хамуда произвежда само един вид - с пълнеж от шамфъстък. След това тя разширява линията и сега млечният шоколад е обогатен с уникални комбинации: хрупкави бисквитки, канела и ароматен карамел, парчета брауни, корнфлейкс и нутела. Всички съставки поотделно са много вкусни, но заедно са истинска инсулинова бомба, защото калоричното съдържание на такъв деликатес е извън всякакви норми, предупреждават диетолози.

Дубайският шоколад има най-висок гликемичен индекс, който може да предизвика рязко повишаване нивата на кръвната захар в тялото ни. За да се намали този скок, има мощно освобождаване на инсулин. В резултат на това започва увреждащ ефект върху тъканта. Благодарение начина на приготвяне количеството на въглехидратите също преминава разумния максимум. Всичко това води до хипергликемично състояние, поради което десертът не се препоръчва за хора с диабет и инсулинова резистентност.

Дубайският шоколад очевидно не е продукт, който трябва да се консумира от хора, броящи калориите. Производителят не предоставя точни данни, така че отговорът на този въпрос е много неясен. Но диетолозите са съгласни, че 100 грама от този шоколад съдържат повече от 1000 калории. Така че минималните последици от употребата му са наддаване на тегло.
В сладкиша често се използват екзотични плодове, ядки, подправки (кардамон и шафран), млечни продукти, както и оцветители и консерванти. Тези съставки могат да провокират алергични реакции, включително ангиоедем и анафилактичен шок. Така че дори може да има случаи на задавяне след ядене на шоколад. И е невъзможно да се застраховате – съставът, изписан на опаковката, е много условен.

Голямото количество мазнини в лакомството се отразява негативно на стомашно-чревния тракт. Това означава подуване на корема, киселини, диария и повишаване концентрацията на "лошия" холестерол. И като следствие - увреждане на съдовите стени, образуване на атеросклеротични плаки.

Дубайският шоколад може да бъде вкусно и луксозно лакомство, но като всеки сладък продукт трябва да се консумира с повишено внимание и в ограничени количества, предупреждават експерти.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Славяна Манолова

Този уебсайт използва "бисквитки"