Дизайнерът Биляна Милушева: Да създадеш коледна атмосфера като в Германия (СНИМКИ)

Направата на Адвентен венец е традиция, която жените още спазват

Поднасянето на пиедестал на Коледа е много отличително за немската култура

Интериорният дизайнер Биляна Милушева се грижи в дома ѝ Коледа винаги да създава атмосфера на уют и топлина. Преди да се завърне в България тя изкарва 20 години от живота си в Германия, където коледните празнични дни са на особена почит. Германците се подготвят за този специален период от годината повече от месец преди това.

Украсата там е пищна и впечатляваща, не само по улиците и обществените сгради, но и във всеки дом.

„Много обичам Коледа заради това, че е пълна с вълшебства. Това поднасяне на пиедестал на Коледа е много отличително за немската култура. Бях омъжена за немец и бившата свекърва ме въведе и мотивира и аз да направя тези вълшебства. Там четири седмици преди Коледа е „времето на Адвент“ и символизира четирите седмици преди Рождество Христово. Традиционно всяка домакиня прави своя собствен Адвентен венец“, споделя пред „Труд news” интериорният дизайнер Биляна Милушева. 

Тя разкрива тънкостите на това как точно се прави един от символите на коледната декорация там, а именно – Адвентен венец.

„Историята за Адвентния венец датира от много години, като всичко започва от едно сиропиталище в Германия, където децата питали пастора там колко дни остават до Рождество Христово. Със свещите, които трябвало да се палят всяка неделя, Адвентният венец отбелязвал дните, които отминават до Рождество. Затова този венец се изработва четири седмици преди Коледа да настъпи. Четирите свещи символизират по една седмица преди идването на Рождество“, разказва Биляна.

И въпреки че този вид украса е характерна за Германия, то Биляна я прави и в своето домашно пространство, независимо от факта, че в България венецът не е толкова популярна декорация.

„Много от жените в Германия се дефинират с тази грижа за дома. Аз взех от тяхната култура това, което на мен най-много ми харесва, а именно – да творя домашен уют“, твърди дизайнерката.

Биляна обяснява, че всеки може да направи такъв венец в зависимост от креативността, която прояви. 

„Обикалям гората и си намирам естествени материали. Започвам с бръшлян, предпочитам го за коледни декорации, също така намирам и клонки, тези материали се миксират“, обяснява тя.

„Венецът е кръгъл и основата се купува готова, може да се направи и ръчно, но е трудоемко. Основата на венеца може да се намери в специализирани магазини, от които да се вземе още и тел, която е подходяща за венци, ръкоделие или пък за градина. С нея се прикрепят останалите елементи, които ще използвате за направата на венеца“, обяснява тя. 

И тук трябва да се отбележи, че Адвентният венец не се слага на врата или стена и няма как, тъй като на него горят свещи, а се поставя върху масата.

„Освен материалите, които всеки сам ще избере, то има един задължителен елемент и това се четирите големи червени свещи, които са слагат на венеца, като те се поставят върху кръгли поставки, които се продават в магазините“, обяснява Милушева.

„Аз слагам и канелени клонки, те са предпочитани от мен. Декорирам също така и с малки коледни играчки за елха, като топки, например, и слагам портокалови корички“, разяснява арт специалистът. 

„Моите любими коледни цветове са – златно, зелено и червено. Това е предпочитаната от мен комбинация за Коледа. И повече от 20 години моите коледни венци изглеждат точно по този начин“, допълва тя.

Макар Адвентният венец да е направен и по-късно през декември, то той трябва да присъства на масата преди настъпването на Коледа.

В Германия освен коледната декорация жените се грижат старателно и за курабийките, които са с тематична нотка, свързана с празника. 

„Освен коледна декорация домакините в Германия се надпреварват всяка година с авторска рецепта за сладки и коледни курабийки. Там жените започват да ги правят в средата на ноември. Поставят ги в ламаринени кутии с коледни декорации и сладките не трябва да се пипат до Коледа. Затова се нареждат на най-горните шкафове, за да не ги пипат децата преди да е настъпил празникът. Кутиите се отварят на първия Адвент, като тогава родителите могат да пият греяно вино, а децата – чай“, допълва пред нашата медия Биляна Милушева.

TRUD_VERSION_AMP:5//
Публикувано от Анита Иванова

Този уебсайт използва "бисквитки"