Добруджа: Поредната схема на зелените за прибиране на пари

Екип от учени предлага в част от Добруджа да се извършва само изследователска и научна дейност, а те да лапнат нови 15 000 000 лева!!!

Ще се превърне ли част от Добруджа в огромно опитно поле, по което ще се вихрят псевдо-еколози и научни работници?

Поне това прозира при по-детайлен прочит на проекта за ИНТЕГРИРАН ПЛАН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА защитените зони (ЗЗ) по НАТУРА 2000 - „Калиакра”, „Белите скали” и „Комплекс Калиакра”. План, чието обществено обсъждане беше драматично провалено и слава богу, защото ако беше се състояло, местните хора щяха да чуят и разберат каква съдба им отреждат авторите на плана. Тогава вече нямаше да е ясно в какво състояние щяха да си тръгнат от обсъждането.

За 202 752 дка (от тях над 40% частна собственост) от землищата на гр. Балчик, гр. Каварна, гр. Шабла, с. Топола, с. Божурец, с. Българево, с. Свети Никола, с. Камен бряг и с. Тюленово и част попадаща в морската зона, са предвидени безумни забрани и ограничения при ползването им като земеделски земи, гори и за риболов. Тези забрани застрашават поминъка на хиляди хора и оказват негативно влияние на цели експортно ориентирани отрасли от икономиката ни.

Няма защо да се сърдят като малки деца великите „учени”. С този проект за план и най-вече с абсолютното неспазване на процедурата по изготвянето му, показват некомпетентност и/или пристрастност. Само два примера от техния план:

Пример 1: Предлагат се високи нива на защита на видове птици, които изобщо не са установени в тези райони. (Стр. 203 – Полубеловрата мухоловка).

Пример 2: При положение, че за 67% от видовете птици не е налице информация, други 18% имат сигурно състояние и едва при 8% от птиците е отчетено намаление, как са определяни мерките, още повече, че голяма част от видовете птици не са регистрирани на терен?

На фона на липсата на информация, всички видове и природни местообитания, предмет за опазване в трите защитени зони са определени като ключови. Следват съответните забрани, ограничения и рестрикции за местното население.

Научният екип разработил плана, не е пропуснал да се погрижи обаче за „своего брата” . Единствените предвидени проекти (стр. 395-397 от Плана) с косвен ефект, но със значително финансиране (общо над 15 500 000 лв.) са основно за живота, здравето и пълното щастие на Червеногушите гъски (1 400 000 лв.), за система за ранно оповестяване, че наближават летящи птички (2 100 000 лв.) и център за консервационни дейности в тревните местообитания (12 000 000 лв.), без ясна гаранция за ефекта от работата му или изобщо от необходимостта от съществуването му.

И трите проекта са предвидени така, че изпълнители по тях да са институти на БАН и природозащитни организации. С други думи, тези организации са планирали собствените си приходи за следващите 10 години. А за хората, които живеят там един голям... ПЛАН. Да си го четат. Да, му се радват. А и да го изпълняват, че иначе пак ще пишат до Европа да започва поредната наказателна процедура. За десерт има заложени и още една поредица от научни проекти – 6 на брой, с неопределен бюджет, и процедура за избор на изпълнител за петгодишната оценка от изпълнението на плана, отново без яснота на бюджета. НЯМА ПЛАНИРАНА НИТО ЕДНА МЯРКА за работа със заинтересованите (засегнатите) страни и планиране на съвместни действия, обучения, друга подкрепа. Не е извършена каквато и да е финансова оценка на останалите предложени дейности, в т.ч. и финансов анализ, какъв е необходимият финансов ресурс за предложеното закупуване на земя и за компенсиране на собствениците на частни земи.

Това е в нарушение на НАРЕДБАТА за условията и реда за разработване и утвърждаване на планове за управление на защитени зони.

Планът съдържа инструкции за мониторинг на целевите обекти – видове и природни местообитания - които не са съобразени с реалните потребности на територията. Заложеният мониторинг (стр. 398) е изключително интензивен, без да е представена мотивация и аргументация как той ще бъде инкорпориран в националния мониторинг.

Например:

- При мониторинга на преминаващите видове птици – ежегодно, в два периода – от 1 март до 15 май и от 1 август до 31 октомври – целодневно за целия период на мониторинг. Наблюденията се правят с невъоръжено око, бинокъл и зрителна тръба, като след това е предвиден дълъг процес на анализ на резултатите. Това превръща този вид мониторинг в ежедневно, непрекъснато занимание, за минимум 2-3 експерта;

- за морските бозайници са предвидени проучвания от брега, със самолет и с кораб, не е направена калкулация на необходимите ресурси, в т.ч. финансови средства. Не е предвидено как получените данни ще бъдат обработвани с данни за останалата територия на Черно море и т.н.

Не по-малко интензивни са и останалите типове мониторинг на видовете и природните местообитания. Така Калиакра е превърната в научна база, в която десетки експерти трябва да работят целогодишно, за да броят, определят популации, изчисляват и проучват. Стойността на такъв мониторинг би струвала милиони левове. Или може би това е просто добре планирана схема за прибиране на пари от държавата, от европейските фондове и различни донори? За сметка разбира се на местното население, което ще трябва да им угажда послушно и безропотно.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"