Старши съветници на преходния екип на новоизбрания президент Тръмп обмислят дали да нанесат военни удари по ядрената програма на Иран, според нов доклад в Wall Street Journal, съобщава Responsible Statecraft.
Въпреки че съответните обсъждания са в ранен стадий, Journal съобщава, че съюзниците и съветниците на Тръмп смятат, че отслабената държава на Иран, със своя съюзник Сирия и партньорите Хамас и Хизбула, критично подкопани от Израел, представлява „рядка възможност за противодействие на ядреното натрупване на Иран“.
Развитието следва предишни ястребови изявления за Иран както от Тръмп, така и от някои избраници от Белия дом, включително неотдавнашните коментари на назначения съветник по националната сигурност Майк Уолц , че бъдещата администрация на Тръмп ще предприеме политика на „максимален натиск“ срещу Иран.
„Трябва да ограничим парите им. Трябва да ограничим петрола им. Трябва да се върнем към максималния натиск, номер едно, който работеше при първата администрация на Тръмп“, каза Валц.
По време на предизборната си кампания през септември Тръмп заплаши да „разнесе [Иран] на пух и прах“, ако получи заплахи от Техеран или друга „заплашителна страна“. (Служители на американското разузнаване са информирали Тръмп за предполагаемите ирански заплахи за убийството му).
Запитан за перспективите за война с Иран по време на интервю за TIME тази седмица, Тръмп каза, че „всичко може да се случи. Това е много нестабилна ситуация.”
Някои нови служители и сътрудници на Тръмп може да вярват, че атаката срещу Иран може да възпре ядрените му перспективи. Но експерти по разоръжаване казват, че ударът върху Иран вероятно ще го стимулира , което ще го направи по-вероятно да разработи ядрено оръжие в отговор на военна атака.
Ирански официални лица многократно са отричали интерес за придобиване на ядрени оръжия. Всъщност, както заяви бившият външен министър на Иран Камал Харази относно възможни израелски удари срещу ирански ядрени съоръжения: „Нямаме решение да произвеждаме ядрена бомба, но ако Иран бъде заплашен, ще трябва да променим нашата ядрена доктрина. А Джавад Зариф, вицепрезидентът на Иран по стратегическите въпроси, наскоро написа във Foreign Affairs , че новият президент на Иран Масуд Пезешкиан „е готов да управлява напрежението със Съединените щати“.
От една страна, политиката на Тръмп по отношение на Иран остава гъвкава , тъй като позициите на администрацията са финализирани и се провеждат дискусии с регионални играчи. Междувременно някои от висшите помощници на Тръмп сигнализираха за готовност за сдържаност. Още през октомври Джей Ди Ванс, сега избран за вицепрезидент, каза, че „нашият интерес е да не влизаме във война с Иран… това е мястото, където умната дипломация наистина има значение“.
Съобщава се, че Илон Мъск, главен довереник на Тръмп, също се е срещнал с ирански дипломати в ООН миналия месец в очевиден опит да разсее напрежението.
Но много вашингтонски ястреби надушват възможност и настояват новата администрация на Тръмп да заеме твърда позиция. „От дълго време бях готов да призова съвсем недвусмислено за смяна на режима в Иран“, каза наскоро сенатор Тед Круз.
Други се надяват, че Тръмп ще се придържа към инстинктите си да се въздържа от по-нататъшно въвличане на американската армия в повече войни, особено в Близкия изток и особено с Иран. „Въпреки хаоса на първия му мандат, Тръмп казва, че все още иска сделка“, отбеляза президентът на NIAC Джамал Абди наскоро в RS, добавяйки обаче, че „инстинктът на Тръмп да преговаря вероятно ще се сблъска стремглаво с издигането му на ястребови съветници, които не не вярвам в преговорите."