Нетаняху благодари на Орбан за неговата „морална яснота“
Полският премиер Доналд Туск обяви, че правителството му ще предпази израелски служители, включително Бенямин Нетаняху, от евентуален арест, ако дойдат в Полша този месец, за да отбележат освобождаването на Аушвиц, пише Financial Times.
В същото време Туск обвини полския президент Анджей Дуда, неговият политически съперник, че е "напълно ненужно" превърнал церемонията в поредния вътрешнополитически спор преди президентските избори през май.
Нетаняху, министър-председателят на Израел, е изправен пред заповед за арест, издадена от Международния наказателен съд (МНС) за предполагаеми военни престъпления в Газа, но в сряда Дуда изпрати писмо до Туск, в което поиска Нетаняху да получи имунитет, ако дойде да присъства на 80-ата годишнина от освобождаването на нацисткия лагер на смъртта на 27 януари. Последната конфронтация между Туск и Дуда се случи преди президентските избори, които проевропейската коалиция на Туск трябва да спечели, за да изпълни програмата си за реформи. Дуда забави програмата, откакто Туск свали дясната партия „Право и справедливост“ (ПиС) от власт през декември 2023 г. Дуда, номиниран от PiS, използва втория си и последен мандат, за да блокира някои от законопроектите на Туск и да му попречи да замени номинираните от PiS съдии и посланици. Президентът подчерта, че има „почетен патронаж“ над възпоменателната церемония в Аушвиц, на която ще присъстват кралят на Обединеното кралство Чарлз III и други лидери, както и някои от последните оцелели от най-големия лагер на смъртта през Втората световна война, построен от германците в окупирана Полша и превърнат в център на Холокоста. По-рано в четвъртък Кшищоф Гавковски, заместник министър-председател, заяви пред парламента, че „днес няма тема за идването на Нетаняху в Полша“. По-късно обаче от кабинета на Туск заявиха, че правителството приема специална резолюция за осигуряване на свободно и безопасно участие на представители на Израел в събитието в Аушвиц, без да назовават името на Нетаняху или да споменават МНС.
Дуда подчерта „изключителния характер“ на тазгодишното възпоменание, въпреки че не покани изрично Нетаняху в писмото си, което първо беше получено от Bloomberg News. Израелският министър-председател, който и преди е посещавал Аушвиц, не е казал дали иска да се върне този месец. В четвъртък Туск заяви, че правителствената резолюция за защита на гостуващите израелски официални лица е „точна“ и се отнася само до церемонията в Аушвиц.
„За нас също така е много важно, че Полша не е сред онези държави, които открито и демонстративно искат да пренебрегнат решенията на международните трибунали“, добави той.
Миналият месец полският заместник-министър на външните работи Владислав Бартошевски заяви, че като държава членка на МНС Полша е „длъжна да спазва заповедите, издадени от МНС“, но не потвърди, че това автоматично изисква арестуването на Нетаняху. Заповедите за арест на международния съд ограничиха, но не спряха движението на някои обвинени правителствени ръководители. Руският президент Владимир Путин, обвинен от МНС във военни престъпления в Украйна, реши да не пътува за срещата на върха в Южна Африка миналата година. Южноафриканският президент Кирил Рамафоса беше заявил, че арестуването му би „рискувало да се включи във война с Русия“.
Въпреки това през септември Путин посети Монголия - държава членка на МНС. През ноември унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви, че ще покани Нетаняху да посети страната му въпреки заповедта на МНС и факта, че Унгария също е член на МНС.
Нетаняху благодари на Орбан за неговата „морална яснота“, но Европейската комисия разкритикува изявлението му. Ръководителят на кабинета на Дуда, Малгожата Папроцка, заяви в четвъртък пред полската държавна информационна агенция, че президентът е писал на Туск, за да каже, че „всеки човек от Израел, всеки представител на властите на тази страна трябва да има възможност да участва в това изключително събитие“ в Аушвиц.
В отговор Туск призова Дуда да прекрати публичните им спорове през последните месеци от съвместното им съжителство и „да намери други методи, освен медийните демонстрации, за да общува с правителството по такива важни и понякога деликатни въпроси“ като Аушвиц.