Доц. Дончо Дончев, ВМА: Студът "събужда" синузита

С наближаването на студените дни синузитът се "събужда". Синузитът е хроничното възпаление на лигавицата на околоносните кухини (синуси). Много е характерен през есента и зимата. Причината е студът и влагата навън.

„Зоните на лицето, върху които се проектират околоносните кухини, се преохлаждат. Много хора си представят, че това са горночелюстните (максиларни) и челните (фронтални) синуси. Но всъщност най-податливите на възпаление се намират в дълбочина, по хода на носната кухина и до средата на черепната основа. Това са т.нар. решетъчни и клиновидни синуси, които можем да оприличим на нещо като пчелна пита – както по големина, така и по многобройност на каналчетата. Именно поради тази си анатомична особеност тяхната лигавица е склонна по-бързо да развива промени, при това – бавно отминаващи“, разяснява доц. Дончо Дончев пред списание BETTY.

„За острото начало е характерно, че започва със силна болка, температура, втрисане и обилна секреция от носа“, дава отговора доц. Дончев. Но веднага прави важно уточнение –  всяка хрема, която продължава повече от 2 седмици, буди подозрения за синузит. „Обикновено за този период тя е преминала през обичайните си трансформации – от водниста и обилна с кихавици, през по-вискозни, до гъсти гноевидни секрети. Тогава можем да мислим, че се касае за развитието на синузит“, обяснява доцентът от ВМА.

Заболяването се доказва със скенер. „Макар и рентгенографията все още да се практикува, причината по-скоро е, че е по-евтина и достъпна. Инак, това са тестове от XX век, с наслагване нa често пъти неясни сенки – чрез което трябва да направим точна диагноза коя или точно колко околоносни кухини са засегнати“, откровен е УНГ специалистът. За успешното лечение са важни и т.нар. посявки, при които се изолират болестотворните микроорганизми в секретите и се определя чувствителността им към съответния антибиотик. 

Хубавото е, че пътят към облекчението на синузита понякога минава и през удоволствията – като релакс в СПА центъра, например.

„През XXI в. и физиотерапията се промени. Да вземем инхалациите – нещо, което всеки може да прави в домашни условия. През XX  в. човек заставаше над някакво врящо котле, за да диша изпарения, което в днешно време е недопустимо. Да, съставките на това, което ври, вероятно имат добър ефект, но самото температурно въздействие не е полезно за лигавицата. В днешно време вече има инхалатори, които правят „мъгличка“ при най-нормална температура и облекчават дишането“, посочва още доц. Дончев.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"