Гел лакове предизвикват кожни проблеми на маникюристки и техни клиентки
Честото мокрене на ръцете също руши кожната бариера
Най-засегнати са фризьорите
Новите дигитални технологии и модни течения променят освен начина ни на живот, но и този на работното ни място. Преди месец от Българското дерматологично дружество направиха поредна кампания за безплатно тестване на алергии, този път професионални. Затова попитахме един от участниците в процеса - дерматологът доц. Жана Казанджиева за съвременните и модерни алергии.
- Доц. Казанджиева, кои са най-разпространените съвременни професионални алергии?
- Говорим за професионалните алергии на кожата. Почти винаги, когато говорим за такова нещо си представяме по-рисковите производства и предимно екземата на ръцете. Но съвременните тенденции промениха кожните алергии. Винаги едни от най-тежките професионални алергии са били свързани със строителството, където циментът беше основният алерген. Но това остана в миналото, защото европейската общност издаде специални разпореждания, в които част от алергените в цимента бяха променени в състава му. Така че тази професия не е изцяло е изпаднала от рисковата зона, но просто остана по-назад. А най-съвременните тенденции свързват свръхчувствителността към акрилатите с една от най-бързо покачващите се алергични реакции на кожата. Пациенти са предимно маникюристките и разбира се фризьорите. Това, за което говорим, е новата мода с акрилните нокти с гел лак, които на свой ред водят до проява на нови контактни алергични реакции към акрилати. Кожните промени са предимно около ноктите на ръцете, но могат да бъдат пренесени и към клепачите, защото там е най-тънката кожа в човешкото тяло. И понеже подреждаме подред строителството и маникюристките са сред застрашените от алергии професии, но фризьорите всъщност вече един от най-рисковите контингенти. Проблемът е в многото алергени - през ръцете им минават шампоаните, балсамите, лаковете за коса и не на последно място боите за коса. За съжаление, ръкавици могат да се използват само в част от процедурите. Това води до един непрекъснат контакт на ръцете с алергени и отново до много тежки промени по кожата на ръцете. Подобен е проблемът и при масажистите, особено когато ползват различни етерични масла.
- Това само за служителите ли важи или и за клиентите им?
- В по-голяма степен важи за маникюристките и фризьорите, но разбира се важи и за клиентите. Имаме много пациенти, които направиха алергии към акрилати. И то реакции, които бяха абсолютно неразпознати, защото обикновено очакваме алергични реакции на мястото на контакта, т. е. в областта на ноктите на ръцете, а както вече казах се появиха реакции на лицето, на шията, защото жените непрекъснато с пръстите на ръцете си оправяме грима, нанасяме си крем. Така има контакт на акрилните нокти с кожата на лицето, а както казах, там тя е най-тънка и съответно осигурява условия за по-бързо проникване на алергените и поява на контактен дерматит.
- Как изглежда тази алергия от акрилати?
- Както всички останали. Контактните екземи са два основни вида - алергичен контактен дерматит и иритативен контактен дерматит. Иритативният контактен дерматит не е алергична реакция, а е дразнене. Това се случва най-вече в офисите, от мастилата за принтерите например, с които се работи и разбира се от честото миене на ръцете, което се получи по времето на Ковид пандемията и което ни стана като един автоматичен навик. Ние мием много повече от 20 пъти на ден ръцете си. Трябва да се говори и за мокрите кърпички - както осигуряват добра хигиена, така са и с множеството консерванти, защото няма как иначе да бъдат произведени. Това на свой ред води до допълнително нарушаване на кожната бариера и е предпоставка за получаване на вече споменатия иритативен контактен дерматит. Проблемът е, че в повечето случаи се започва с този дерматит, после следва нарушаването на кожната бариера и в един момент, когато тя вече е неустойчива, прави добри условия за навлизане на алергените и се развива алергичният контактен дерматит.
- Каква е разликата между екзема и дерматит?
- Екзема и дерматит е едно и също нещо. Това са абсолютно еднакви диагнози и могат да се заместват една с друга. Дали ще кажем, че един човек има контактен дерматит или контактна екзема е едно и също. В единия случай използваме латинската дума, това е dermatitis - възпаление на кожата, а в другия случай използваме старогръцката дума „екзейн“, която означава кипване, шупване и също е свързана с това, че ръцете се покриват с малки мехурчета и на древните гърци това им е приличало на процеса на завиране на водата. Така че, дали ще кажем алергичен контактен дерматит или алергична контактна екзема, няма абсолютно никаква разлика.
- Как точно се установява такъв проблем?
- Трябва да си направи човек тестуване или пач-тест, така го наричат още, заради това че на времето се е правил с марля, а не както днес със специални камерки в които се слага алергена. Това е рутинна процедура, когато искаме да разберем кой е алергенът и каква е причината да се появи екземата по кожата на конкретния пациент. Това е една доста сложна процедура. В повечето случаи хората си мислят, че това ще стане за 20 минути. Но това тестуване, както ние казваме е в чист вид медицина на доказателствата, защото на специален носител се залепват камерки с алергени, които престояват 48 часа в контакт с кожата на гърба и когато се махнат вече можем да установим къде точно е алергията. Това тестуване по никакъв начин не трае само един ден. Отчитането на резултатите се прави два дни, а при случаи, в които е неясно, може и на седмия ден да извикаме отново пациент. Има една много прословута фраза на най-добрия специалист в това кожно алергично тестуване, наблягам на думата кожно, защото това тестуване, категорично е приоритет на дерматолозите. И така, най-добрият дерматолог или както ние казваме, папата на този вид тестуване - проф. Албърт Клигман винаги е твърдял, че това е нещо, което всеки може да направи, но единствено важно е кой го отчита. От това, което виждаме като резултат на гърба да се направи връзката с всички неща, които се случват в ежедневието на пациента и да се разбере кой точно е отговорният алерген, коя е положителната реакция, която е виновникът за кожните промени, е наистина много сложно нещо. Важно е да се избере и точната серия за тестуване. Например при едни акрилати ние разполагаме със специализирана серия за акрилати. Когато са заподозре такава алергия се използва тази специализирана серия, същото важи и за алергиите при фризьорите, алергиите към лекарства и към козметични средства. Всичко те имат отделни специализирани серии. В повечето случаи се започва т. нар. стандартна европейска серия (с 30 алергена) или още по-добре с разширена серия(с 40 алергена), и след като се ориентираме, продължаваме със специализираните серии.
- В границите на какви суми струва тестуването?
- В зависимост от това, което се използва. Много е различно и специфично, дерматоалергологът преценява какво трябва да се направи при конкретния пациент.
- Какъв е пътят на лечението?
- Пътят на лечението е добър дерматолог или по-скоро добър дерматоалерголог, който трябва да прецени ситуацията и да даде точните препоръки как да се избягва алергенът. Защото има едно правило в английската литература, което се състои от 4 стъпки: разкрий алергена, отстрани го, третата стъпка е да се овладее възпалителният процес и четвъртата - да се възстанови кожната бариера.
- Стига ли се до трудоустрояване на хора, заради професионални алергии?
- При професионалните алергии това трудно може да се случи. Нямаме такъв тип грижи за професионалните алергии в България. В Германия дерматолозите, които се занимават с професионалните алергии веднага могат да дадат предписание и предприятието трябва да го изпълни - да се преустрои на друга работа пациента или да му се дадат съответни лекарства, които се купуват от предприятието, нещо което в България е трудно да се случи. Но истината е, че съм имала пациенти, които идват за тестуване, специално казвайки, че на работното им място, ако такава алергия се уточни, ще ги преместят на друга работа, което прави чест на директори и на всички подизпълнители, които се занимават с това. На хартия би трябвало да се случи, но на практика е трудно. В по-малките предприятия, обикновено там, където се работи с платове и текстил не може, още по-малко това може да се направи при една маникюристка или фризьорка, която в повечето случаи има собствен бизнес - това е изключително трудно нещо и аз много съчувствам на пациентите в тази посока, защото наистина тук наблягаме на предохранителните мерки, но иначе това е просто тяхната професия и зависи единствено и само от тях. Обикновено обсъждаме с пациенти, решаваме как да се избягват алергените, но в една огромна част това е съдбата на всеки един пациент.
Акрилатите, но и по-старите алергени в боята за коса и както всички модерни шампоани, балсами могат да предизвикат алергия, а не забравяйте че акрилати има и в лака за коса понякога.
- Има ли други ситуации, в които хората са застрашени на работното си място?
- Когато се работи продължително например, на открито, има риск от професионални кожни заболявания - строителите, земеделските работници, които работят на пряка слънчева светлина дълго време, там е рискът от рак на кожата. Това е друга много сериозна тема, защото този риск вече заплашва живота. Ако говорим, че алергиите заплашват комфорта на живот, то вече ракът на кожата заплашва здравето и живота на пациента. Не случайно Българското дерматологично дружество прави един ден през май профилактични прегледи, в който хората могат безплатно да се прегледат за рак на кожата. По същия начин Секцията по дерматоалергология, която аз завеждам към Българското дерматологично дружество, прави през ноември една седмица, в която хората могат безплатно да се тестуват. Защото самото тестуване не се поема през Здравна каса. През 2024 г. организирахме 16-та поред кампания за безплатна диагностика и профилактика на кожните алергии. Тестването бе в периода 9-13 декември, като основно бе насочено към фризьори, маникюристи, масажисти, лекари, медицински сестри, и лекари по дентална медицина, ветеринарни лекари, санитари.
- Какво може да обобщите от тази кампания по безплатно тестване?
- От съобщените случаи на професионални кожни заболявания в развитите европейски страни 80% са свързани с професии в областта на фризьорство, козметика и маникюр, хранително-вкусова промишленост, здравни медицински грижи, стоматология, ветеринарна медицина, лабораторни работници, както и санитари, чистачи, фермери, бояджии, монтьори, строители, домакини и др. Причината е честото мокрене на ръцете, боравене с дезинфектанти, с лакове и др. Цветарите и градинарите, които работят с екзотични или нови растения, също могат да получат алергии. Хората, страдащи от атопичен дерматит или екзема на ръцете, не бива да работят като строители или като фризьори, заради риск от влошаване на състоянието им. Дерматит на ръцете виждаме най-често при домакините, заради почистващи и перилни продукти, които използват, както и заради непрекъснатото мокрене на ръцете.
Нашият гост
Доц. Жана Казанджиева е лекар в Клиника по кожни и венерически болести на УМБАЛ “Александровска”. Преподавател е в катедра “Дерматология и венерология” на Медицински факултет към Медицински университет - София, член е на борда на Българско дерматологично дружество, където оглавява Секцията по дерматоалергология, член е на Европейската организация за превенция на професионалните кожни алергии (EPOS) и на борда на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV - 2012-2018 г.).
Дерматологът доц. Жана Казанджиева получи престижната награда “Даниела Сеизова - в името на живота”, в категория “Лекар на 2022” за усилията ѝ пациентите с атопичен дерматит да получат новата биологична терапия по Здравна каса.