Доц. Иван Богданов: Псориазисът засяга ежедневния живот и социалните контакти

По време на семинар, провел се пред медиите, водещи специалисти коментираха важни акценти за заболявания като псориазис и меланом.

По време на семинара бе обсъдена темата, озаглавена „Не подценявайте кожата – питайте специалиста. На фокус: псориазис и меланом“, като бяха представени митовете и легендите за псориазиса, а също и  какво е важно да знаем за заболяването в детска възраст, както и защо ранната диагноза е пътят към успешното лечение на меланома и как да се грижим сами за кожата си.

Модератор на събитието бе доц. д-р Гриша Матеев, председател на Българското дерматологичнo дружество и дерматолог в Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Александровска“. 

Доц. Иван Богданов, д-р Деница Желева и доц. Гриша Матеев (от ляво на дясно)

Доц. д-р Иван Богданов, дерматолог в Отделението „Дерматология и венерология“ към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, говори за качество на живот на пациентите с псориазис и как може да се ограничат усложненията на заболяването.

„Псориазисът засяга ежедневния живот, социалните контакти, работата, обучението, активностите в свободното време и интимния живот“, каза специалистът. По думите му 80% от пациентите споделят, че псориазисът оказва негативно отражение върху живота им. Стига се дори до проява на депресия, инфаркт на миокарда, хипертония, стенокардия, застойна сърдечна недостатъчност, диабет тип 2, рак на гърдата, витилиго и алопеция ареата. Причината се крие в стигмата на заболяването. Тя се изразява в отхвърляне и дискриминация от страна на околните поради ниска здравна култура и страх от „заразяване“. Като най-травмиращ фактор пациентите определят вторачването от страна на околните, обясни доц. Богданов.

Данните показват, че при до 51% от пациентите заболяването е свързано с поява на различни по степен депресии. Срам и неудобство от външния вид изпитват 89% от засегнатите. Половината от пациентите страдат от липса на самочувствие, 9,7% имат суицидни мисли, а 18% развиват алкохолна или друга зависимост. При  близо 1/3 от децата с псориазис има по-висок риск за развитие на психично заболяване, по-висок риска за депресии и по-висок риск за развитие на тревожни състояния. 

Доц. Богданов допълни, че лечението на псориазиса е дълъг и сложен процес, в който е възможно да бъдат сменени няколко терапевтични подхода, сред които различни форми на климатолечение и използване на биологични терапии. 

Д-р Деница Желева, дерматолог в Поликлиника България, съобщи, че при до 2/3 от децата с псориазис има  фамилна обремененост. Заболяването представлява 4% от всички дерматози в детска възраст. В една трета от случаите псориазисът започва преди 16-годишна възраст. В същото време колкото по-рано се прояви болестта, толкова по-тежко е протичането й. Рисковите фактори за поява на псориазиса са стрептококовите инфекции на горните дихателни пътища, физичните травми и емоционалният стрес. Терапията при детския псориазис е локална, системна и фототерапия.

Доц. Богданов допълни, че лечението на псориазиса е дълъг и сложен процес, в който е възможно да бъдат сменени няколко терапевтични подхода, сред които различни форми на климатолечение и използване на биологични терапии. 

TRUD_VERSION_AMP:8//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"