Доц. Михаил Околийски: Работи се по въвеждането на обучение по здравна култура в българските училища

В рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост има целенасочена дейност, която е по линия на Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на науката и образованието (МОН), да се създадат уроци по здравна култура и образование във всички български училища, каза заместник-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски на кръгла маса на тема „С отговорност към здравето на българските деца“, организирана от Българския Червен кръст (БЧК).

Предвижда се в зависимост от възрастта детето да получава умения и знания как да се предпазва от вредящи на здравето рискове като тютюнопушене, наркотични вещества, лоши човешки взаимоотношения, насилие и други, допълни Околийски. По думите му се очаква това да се случи тази година, като предстоят разговори с МОН и Министерството на труда и социалната политика кога да са часовете по здравна култура, съобщава БТА. 

Най-голямото увеличение на средствата за здравеопазване е в посока профилактика на заболяванията и промоция на здраве, каза още той. Важно е не само при деца и подрастващи, но и при родители и хора в репродуктивна възраст да се извършват профилактични прегледи. 

„Успяхме да договорим с Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз и други организации от здравни професионалисти как ще се случват профилактичните прегледи. Те ще бъдат през цялата година, като здравните пакети ще бъдат разяснени на българските граждани“, каза доц. Околийски. Целта е да се подобрят здравните показатели на България. По думите му допреди години се е наблюдавала разлика в отношението към профилактиката в България спрямо другите европейски страни. „В Европа има повече системна профилактика и промоция, докато у нас това не беше факт“, каза Околийски.

Доц. Околийски информира, че МЗ е възстановило програмата за подобряване на майчиното и детско здраве, както и стратегията за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа. По думите му здравното министерство субсидира всички лечебни заведения, намиращи се на труднодостъпни места в България. „Търсим решения за осигуряване на медицинска помощ там, където е нужно“, допълни той. 

За да се осъществи всичко това, трябва единодушие между институциите, включително и с парламента, добави заместник-министърът на здравеопазването.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"