ЕК започна разследване срещу "Тему" заради незаконни стоки

Европейската комисия обяви днес, че е започнала разследване на китайската платформа за електронна търговия "Тему" (Temu) заради продажба на предполагаеми незаконни стоки, което е в нарушение на законодателството на ЕС (Законодателния акт за цифровите услуги - Digital Services Act - DSA), предаде ДПА.

Изпълнителният орган на Общността иска да гарантира, че стоките "отговарят на стандартите на ЕС и не вредят на потребителите", заяви европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер.

ЕК смята, че "Тему" нарушава Закона за цифровите услуги на Европейския съюз, регулиращ компании за електронна търговия в ЕС.

В изявление на ЕК се казва, че други опасения се отнасят до "потенциално пристрастяващия дизайн" на "Тему" и как онлайн платформата препоръчва продукти и услуги на потребителите си.

ЕК желае да се информира също и как китайската онлайн платформа за пазаруване смекчава психическите и физическите рискове (на потребителите си), след като тя използва система за възнаграждение, която е "подобна на игра".

Комисията трябва специално да проучи системите, с които "Тему" разполага, за да попречи на отстранените "търговци измамници" да се върнат на платформата, за да продават продукти, които не са в съответствие със законите на ЕС.

Изпълнителният орган на ЕС също трябва да проучи мерките, които са налице, за да спре повторното появяване на стоки без рекламации в платформата в блока.

Високопоставен служител на ЕК заяви, че множество потребителски и цифрови органи в цяла Европа, включително Ирландия, Дания и Германия, изразиха загриженост относно продажбата на фалшиви стоки на платформата.

През септември германското правителство настоя ЕС да предприеме мерки срещу онлайн продажбата на стоки, които не отговарят на правилата на вътрешния пазар на Общността.

Германският заместник-министър на икономиката Свен Гиголд съобщи, че националните данни от тестове показват, че продуктите на "Тему" не отговарят на правилата за интелектуална собственост, разпоредбите за защита на (личните) данни, дори на екологичните стандарти на ЕС.

Няма законов срок за приключване на разследването съгласно правилата на Законодателния акт за цифровите услуги. ЕК може да наложи глоба в края на разследването или да го прекрати, ако китайският търговец е в състояние да предложи задоволителни средства за защита (на потребителите си).

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"