Екатерина Дафовска изрази своята надежда, че българският биатлон върви в правилна посока. Българката, която е част от международната федерация по биатлон, обърна внимание на внасянето на чужди кадри, но коментира и подготовката на българските треньори в този спорт.
Пред „Денят започва“ по БНТ Дафовска коментира още условията за развиването на зимните спортове в Родопите.
„Израснала съм в Родопите, тук продължавам да живея. Навсякъде, където ходя, може би сравнявам и виждам, че няма по-красиво място, с по-добро излъчване, чист въздух и вода, с всичко онова, което хората ще търсят много скоро време. Общината се опита всячески да работи и да подобрява условията. Имаме вече нова главна улица, много пътища се направиха“, сподели тя.
„Специално за биатлона имаме много трудности, защото ние развиваме този спорт без стрелбище и сноуборд с карти, които се дават на децата след Нова година. Това нещо спъва развитието на детско-юношеския спорт. Туризмът и спортът винаги са вярвали ръка за ръка“, допълни бившата състезателка.
Шампионката от Олимпийските игри в Нагано говори още за това какво може да се направи, за да тръгнат зимните спортове в региона.
„Искам да стане един център, който може да се използва за състезания, да има лесен достъп с всякакви превозни средства, което е много трудно осъществимо в сегашния проект, който е на Чепеларе. Моята болна тема е реформирането на спортното училище, защото то не работи над 10 години и ми се иска да има визия за 30 години напред, да започнем от едни нови спортни паралелки на чисто, което не е невъзможно", каза тя.
„Вече втора година съм в Управителния съвет, имаме още две години мандат до олимпиадата. Трупам много голям опит, но все пак аз съм 27 години в спорта и след това - в ръководните структури", зави Дафовска.
Бившата биатлонистка внесе повече яснота относно това как вижда развитието на българския биатлон.
„Много се надявам българският биатлон да върви в положителна посока. Тази година взехме треньор-консултант, който е най-добрият – Волфганг Пихлер. Работи се по много тежка програма, за мен е интересно да видя как спортистите са успели да се адаптират по тази програма и дано да имат успехи. В момента се влагат много средства за чужди кадри, защото една част от екипа се отказа, заедно с мен. И сега се налага вакс-майстори, доктори, двама треньори, всичко го взимаме от чужбина. Трябва да се помисли след това какво оставаме в България и най-малкото да работим за това българските треньори да се учат от тези треньори", завърши Дафовска.