Турция се съгласи да внесе кандидатурата на Швеция за членство в НАТО за ратификация в турския парламент възможно най-скоро. Това съобщи днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от турските медии и световните агенции.
Швеция обеща да "положи усилия" за актуализиране на митническия съюз на Турция с ЕС и да активизира преговорите за безвизово пътуване в ЕС в замяна на съгласието на Анкара да отмени ветото си върху членството на скандинавската страна в НАТО, добави Столтенберг.
Турската телевизия CNN Turk уточни, че протоколът за приемането на Швеция в НАТО ще бъде внесен в турския парламент съвсем скоро, но вероятно ще бъде одобрен през есента, тъй като Меджлисът излиза в лятна ваканция тази седмица.
"Швеция направи много голяма крачка към членството си в НАТО, след като постигна споразумение с турския президент Реджеп Ердоган", заяви шведският премиер Улф Кристершон.
"Чувствам се много добре, това беше целта ми от дълго време и смятам, че постигнахме много положителен отговор и направихме много голяма крачка към членството", каза Кристершон на пресконференция след среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и с турския президент Ердоган.
Шведският премиер обеща да продължи да изпълнява тристранния меморандум с Турция и Финландия.
В съобщение, публикувано в туитър, германската външна министърка Аналена Бербок нарече „добри новини от Вилнюс“ постигнатото с Ердоган споразумение. „Пътят за ратифициране от Турция на протокола за присъединяване на Швеция в НАТО най-накрая е открит“, каза тя.
Американският президент Джо Байдън приветства решението на Реджеп Ердоган. В изявление, разпространено от Белия дом, Байдън добави, че е готов да работи с Ердоган за укрепване на "отбраната и сдържането в Евро-атлантическата зона".