Преференциите на ДБ не са достатъчен инструмент
Не мога да разбера поради каква причина над 70 на сто от водачите на листи на ППДБ са номинирани от ПП. След последните избори, на които ППДБ изгуби около една трета от избирателите си, стана очевидно, че "Да, България" е най-голямата (като брой избиратели) партия в коалицията.
На пръв поглед, това е вътрешно коалиционен въпрос, но на "втори поглед" е очевидно, че подобен дисбаланс в представителството спрямо реалната политическа популярност на отделните партии носи опасността коалицията да продължи своята ерозия към все по-малки изборни резултати.
Още в навечерието на първата предизборна коалиция между ПП и ДБ бе добре известна алтернативната възможност двете части на коалицията да се явят поотделно, за да максимизират броя гласове от своите поддръжници, а след учредяването на новото Народно събрание да се обединят в парламентарен съюз - обща парламентарна група.
Тази възможност непрекъснато се осуетява - и то без очевидни и прозрачни аргументи. Единственият възможен бонус от предизборното коалиране с ПП за ДБ е от системата на преференциите - ДБ винаги са имали по-популярни кандидати, способни да съберат преференциалните гласове на избирателите. Това обаче може да се окаже твърде недостатъчен инструмент за компенсиране на тенденцията за намаляваща подкрепа за коалицията като цяло.
(От фейсбук)