Как да сме сигурни, че в организма ни няма останали вирусни частици, след като сме прекарали COVID-19? Това разкрива Сергей Нетесов, доктор на биологическите науки и вирусолог.
"PCR тестът за коронавирус невинаги дава точен резултат, тъй като пробата за този анализ често се взема от носоглътката на пациента, докато патогенът може да се намира на друго място в тялото", казва Сергей Нетесов, доктор на биологичните науки, професор и ръководител на лабораторията по биотехнология и вирусология във Факултета по природни науки на Новосибирския държавен университет.
"Факт е, че PCR пробата, взета от носоглътката, определя наличието на вируса именно в нея. Известно е, че вирусът напуска носоглътката доста бързо: той може да премине в белите дробове, кръвта, червата", обяснява той.
Поради тази причина отрицателният резултат от PCR теста не може да се счита за стопроцентова гаранция, че човек се е възстановил от коронавирусната инфекция, смята ученият. По-добре е тестът да се повтори след известно време или още по-добре да се вземе кръв за допълнително изследване, за да се уверите, че организмът е напълно свободен от патогена.
"Ако искате гаранция, че сте свободни от COVID, трябва да си направите PCR тест два пъти с интервал от например три дни. Друг начин е да се провери кръвта, когато PCR теста от носоглътката стане отрицателен. Това би било допълнителна гаранция, че коронавирусът вече не присъства в организма", каза Нетесов.
Друг тест, който може да потвърди отсъствието на коронавирусни частици в организма, е тестът за антитела.
"Най-добре е, когато има добро ниво на антитела от клас IgG и няма антитела от клас IgM. Това означава, че острата инфекция е преминала преди поне един месец. Ако нивото на IgM е все още високо, това означава, че вирусът е много вероятно да продължава да циркулира", предупреди Сергей Нетесов.