Ето кой витамин може да предотврати тежко протичане на Covid-19

Учените твърдят, че витамин С може да помогне за предотвратяване на тежко протичане на Covid-19 и да ускори възстановяването и следователно трябва да се използва широко в болниците, пише британският вестник The Telegraph.

Преглед на дванадесет клинични проучвания, които трябва да бъдат публикувани тази седмица в списание Life, показа, че интравенозното приложение на витамина може да повиши нивата на кислород в кръвта, да потисне възпалението и да съкрати болничния престой.

Авторите на едно от изследванията, цитирани в прегледа (проведено в Ухан, Китай), установиха, че витамин С повишава скоростта на възстановяване от симптоматична инфекция със 70% в сравнение с плацебо.

„Шест до 24 грама интравенозно прилагани дневно на критично болни пациенти e дало положителни резултати: повишена преживяемост, намален болничен престой, подобрена оксигенация и намалени маркери на възпаление“, каза съавторът на изследването Анитра Кар от Университета в Отаго в Нова Зеландия.

Тъй като един грам витамин С се съдържа в цели 20 портокала, добавките са напълно оправдани за нормализиране на дневния прием.

Прегледът показа, че 70-80% от пациентите с коронавирус имат много ниска концентрация на витамин С в кръвната плазма и няколко грама интравенозна инжекция могат да премахнат този дефицит.

Въпреки това, дозата, приложена през капкомер, може да не е достатъчна „за осигуряване на дългосрочен благоприятен ефект, тъй като след края на процедурата 15-25% от пациентите могат да се върнат към състояние на дефицит на витамин С [скорбут]“.

Един от авторите на изследването, д-р Марсела Визкайчипи от Imperial College London School of Medicine, подчерта важността на въвеждането на тестване и дозиране на витамин С във всяка болница, за да се оптимизира възстановяването.

„Винаги трябва да държите под око основния въпрос за попълване на нивата на електролити, микроелементи и витамини, включително витамини C и D. Това трябва да стане стандартна клинична практика“, каза тя.

Прегледът също така предполага, че витамин С може да помогне за предотвратяване на тежко протичане на Covid-19.

Друго проучване, прегледано в прегледа (Шанхай, Китай), изследва 110 пациенти с умерено тежка форма на Covid-19, 55 от които са получили доза витамин С, базирана на теглото, а останалите са получили стандартно лечение.

Проучването показа, че след прилагане на доза от витамина само една трета от пациентите развиват заболяването.

Заключението на този преглед е, че рандомизирани контролирани проучвания и ретроспективни кохортни проучвания са показали способността на витамин С да „поддържа положителна динамика при Covid-19, както в болнични, така и в амбулаторни условия, което води до благоприятен ефект при пациенти с умерени симптоми“.

Навид Сатар, професор по метаболитна медицина в Университета в Глазгоу, каза: „Изпитвания, разглеждащи използването на витамин С за намаляване на усложненията от Covid-19, представляват известен интерес, но нито едно от тях не е изчерпателно."

Следователно трябва да се внимава при тълкуването на наличните данни.

Необходимо е много по-голямо плацебо-контролирано проучване, за да се докаже хипотезата, че витамин С е полезен за лечението на Covid-19. Междувременно е по-добре да се прибягва до дейности, които действително работят и оказват влияние върху съответните клинични симптоми."

По-рано тази година беше публикувано и проучване от Кралския колеж в Лондон, което показа, че приемането на витамин С "няма профилактична полза" за Covid-19.

Като един от методите за защита учените също предлагат увеличаване на приема на витамин D. Но проучване, публикувано по-рано тази година от университета Макгил в Квебек, Канада, не разкрива разлика в нивата на този витамин в кръвта на болни и здрави хора.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"