Жегата докара ръст на салмонела и COVID-19

Търсят източника на бактериални храносмилателни проблеми при деца

Симптомите на вирусната инфекция са сълзене от очите, кихане, продължаваща две-три седмици дразнеща кашлица и загуба на обоняние

Удвоени са случаите на салмонела

Жегата докара ръст на COVID-19 и салмонела, отчитат епидемиолозите. Успокояващо според тях е това, че този път смъртоносната през 2019-2020 г. инфекция протича сравнително леко, без усложнения.

От две-три седмици се наблюдава завишаване на случаите на COVID-19. Процесът е характерен не само за България, но и за цяла Европа също, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Пред “Труд news” той поясни, че седмично се регистрират по 200-250 случая, но според него те са поне пет-шест пъти повече. Кунчев изключи възможността COVID-19 да е внесен от Гърция, където от близо месец алармират за бум на заразата. Пред “Труд news” той обясни, че в съседната страна се правят повече изследвания и това е причината да се отчитат по-голям брой случаи и да се създаде впечатление за по-масово разпространение.

Тъй като инфекцията протича по-леко, хората у нас не ходят на лекар, не си пускат изследвания. Много рядко при сегашния вариант на COVID-19 се стига до усложнения, обичайната клинична картина е хрема и загуба на обоняние, поясни главният държавен здравен инспектор и допълни, че в момента коронавирусът засяга предимно горните дихателни пътища.

“Ако имате сълзене от очите, кихане, продължаваща две-три седмици дразнеща кашлица, течащ нос, болки в гърлото и загубите обоняние, значи на 99% става въпрос за COVID-19”, коментира Кунчев.

Той успокои, че сме далеч от стойностите от пандемичния период и че COVID-19 се превръща в един от многото респираторни вируси.

Репортери на “Труд news” в страната потърсиха информация за разпространението на COVID-19 и съобщиха, че в повечето населени места има увеличение на регистрираните случаи. Медици коментираха, че случаите на заболели са повече, но хората със симптоматика на инфекцията не си пускат изследвания.

Главният държавен здравен инспектор припомни, че сред летните вируси най-разпространени са ентеровирусите, но досега няма сериозни епидемични взривове нито по Черноморието, нито във вътрешността на страната.

Каза и, че въпросните ентеровируси протичат с лека симптоматика - разстройство, което в повечето случаи преминава за 1-2 дни без особено лечение.

Педиатри подчертаха, че по-голямо внимание трябва да има при малките деца, където симптомите и дехидратацията се развиват много по-бързо, но дори вливането на една система възстановява детето. Затова при малчуганите трябва навреме да се търси лекарска помощ.

В момента има ръст и на случаите на дизентерия и салмонела.

“Салмонелозата е в подем от две-три години в страната. Характерното е, че става въпрос за определени региони, в случая Варна, и засяга една ниска детска възраст. Работим активно с БАБХ, за да видим дали може да намерим източника”, обясни Кунчев.

Шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова, коментира пред “Труд news”, че случаите на салмонела се удвояват.

Възрастта е смалена, търсим източника, но не сме успели да го намерим. Според мен определено източникът е някаква храна. За да го открием вземаме допълнително проби от храните, когато се внасят в детските заведения.”

По думите на доц. Ангел Кунчев топлото време създава условия за развиването на някои бактериални инфекции особено в храната, ако тя не е добре обработена термично и ако не е съхранявана в хладилник.

За опасността от коклюш, за която в началото годината властите предупредиха, Ангел Кунчев е уверен, че взетите мерки дават резултат. 2300 са случаите до миналата седмица, но като разпространение и статистика сме много далеч от останалите страни, отчете главният държавен здравен инспектор. Той съобщи, че до момента над 800 бременни жени са се ваксинирали, което дава сигурност в най-опасната за заразяване възраст - първите месеци от живота на детето.

Заболяването протича рисково при възрастни хора

Тормози ни щамът "Флирт"

“Флирт” е вариантът на COVID-19, който ни разболява в момента, коментира пред “Труд news” шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

“Щамът “Флирт” е вариант на “Омикрон” и няма голяма разлика между тях. Всъщност “Омикрон” се размножи в няколко подварианта”, поясни проф. Христова.

Тя разкри и откъде идва името на подварианта - от буквите на аминокиселините, които бяха подменени в щама “Омикрон”. Според нея става въпрос за група вирусни щамове, които непрекъснато се променят и образуват нови подварианти.

Атакуват ни вируси, при който мутациите помагат за преодоляване на човешките антитела - това им дава предимство и съпротивителната сила на имунитета не успява да се справи.

“Групата щамове, известна като “Флирт”, не води до тежко протичане на заболяването, но и не бива да се подценява. Протича с температура, втрисане, главоболие и болки в гърлото, като често се появява и диария. Все още при някои пациенти се наблюдава и загубата на обоняние”, каза още тя.

Проф. Христова припомни също така, че това заболяване протича по-рисково при възрастните хора с хронични заболявания. Имало обаче и млади хора, които при т. нар. цитокинова буря или при по-голяма чувствителност, заразяването може да протече тежко.

“Опасността е от тромбози. Вирусът уврежда вътрешната обвивка на кръвоносните съдове, а когато тя е увредена, лесно се образуват тромби”, посочи проф. Христова.

Морската вода е чиста, заразите идват от лоша хигиена

Повишен е броят на чревните инфекции и на COVID-а във Варна

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Ръстът на чревните инфекции не се дължи на морето, което е кристално чисто, а на лоша хигиена.

В пика на сезона във Варна и региона се наблюдава и ръст на чревните инфекции. По данни на РЗИ за последната седмица заразените са 63 души при 51 за предходните 7 дни. Най-много са диагностицираните с ентероколити, но има и 10 случая на салмонелоза - 8 в града и 2 в областта. От средата на юли седмично се регистрират по 4-7 случая на салмонелоза, докато преди това нямаше заболели. Лекарите отдават това на високите температури, при които употребата на мляко, яйца и морски дарове става рискова, ако не са съхранявани правилно. На лоша хигиена се дължат и другите чревни инфекции, тъй като качеството на морската вода в района е отлично, сочат данни от мониторинга на здравната инспекция в 23 зони за къпане по цялото крайбрежие на Варненска област. Лекарите съветват летовниците да не ядат сурови плодове и зеленчуци, без да ги измият, да избягват купуването на сандвичи, понички и царевица от плажни продавачи и да не оставят хранителни продукти извън хладилника.

Отчита се подем и при COVID. За последната седмица са регистрирани 41 заразени пациенти при 28 за предходната и по 11-14 седмично от средата на юли. Официалната статистика е върха на айсберга, боледуват много повече хора - и малки, и възрастни, но много малко от тях са склонни да си правят тестове, коментират медици. Според тях добрата новина е, че актуалният вариант на COVID преминава леко, без усложнения.

В Шуменско

Летен грип праща при джипито

Цветелина Георгиева,
Труд news, Шумен

В Шуменско се наблюдава лек ръст на острите респираторни заболявания и грип - от 34,7 на 38,6 промила. Данните са на Регионалната здравна инспекция за едноседмичен период. Показателно е и посещението на аптеките - в разгара на лятото в тях винаги има клиенти.

В Шуменско няма обаче нито един случай на официално доказан COVID -19 за седмица. По-скоро хората не се изследват, а се самолекуват и не вземат мерки да предпазват околните, коментират медици.

Има един регистриран случай на коклюш, срещат се варицела и скарлатина.

Пет са случаите на ентероколити за седмица в Шуменско.

В Пиринско

Коклюш и ентероколит отчитат епидемиолозите

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Ентероколити, коклюш и COVID са най-честите инфекциозни заболявания, които РЗИ отчита през последните две седмици в Пиринско. 12 са регистрираните случаи на ентероколити, за които е виновна жегата, а не водата, коментират от РЗИ-Благоевград. 8 са случаите на коклюш, който още не си е отишъл след като отбеляза пика си през април месец. Два случая има на лаймска болест и над 17 са доказаните случаи на Ковид в рамките на две седмици. Но реално са много повече, просто не всички болни се изследват. В Благоевград и Гоце Делчев има най-много Ковид, но заболяването протича като грип и няма нужда от хоспитализация. Вече не се правят и ваксини, тъй като нито едно джипи не е дало заявка. Двата случая на лаймска болест са причинени от кърлежи, пипнати в планината. Затова и от РЗИ препоръчват да се ползват репеленти и дълго облекло, когато се правят преходи. Има и седем случая на варицела в региона. Според РЗИ епидемиологичната обстановка в Благоевградско е спокойна и няма място за притеснения.

Има случаи и на варицела

Установиха салмонелоза във Великотърновска област

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Случай на салмонелоза е засечен във Великотърновска област. Диагнозата е поставена на лице от община Полски Тръмбеш.

Това става ясно от отчета за регистрираните заразни и паразитни болести на Регионалната здравна инспекция в старата столица.

Здравните власти съобщават също, че в региона са регистрирани 3 случая на варицела, един на на вирусен хепатит, 9 на ентероколит, един на коклюш, един на Лаймска болест. Един човек е заболял от COVID - 19, а 7 души са са регистрирани с остри респираторни заболявания.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"