Жилищата в София поскъпнаха с 22%

В 23% от столичните квартали повишението на цените е с повече от 30 на сто

Стабилизиращо действие ще имат пазарът на труда и движението на лихвите

Различията между градовете са големи

Жилищата в София поскъпнаха през 2022 с 22% на годишна база. В 23% от кварталите в София цените са с годишен ръст от 30 и повече процента през третото тримесечие на 2022 г., пише в анализ на УниКредит Булбанк за пазара на имоти. Но “балон” на пазара няма, посочват експертите.

Според данните от НСИ цените на жилищата в София са се удвоили за последните седем години. За същия период доходите на домакинствата в София са нараснали с 26%. За цялата страна цените на жилищата са нараснали с 71% за седем години, а доходите са се повишили с 50%. Това показва, че докато средно за страната поскъпването на жилищата изпреварва в умерена степен ръста на доходите и достъпността на жилищата леко се влошава, то в София повишението на цените е в пъти по-голямо от това доходите, което води до значително влошаване на достъпността на имотите.

Въпреки това, пазарът в София вероятно ще избегне негативно развитие, пише в анализа. Причина за това ще бъде дефицитът на пазара на труда. Ако двуцифреният ръст на заплатите се запази и през 2023 г., ще се предотврати влошаване на кредитоспособността на длъжниците. Това ще ограничи принудителните продажби, а и купувачите на имоти няма да намалеят драстично. Очакваме пазарът на труда да продължи да се представя силно през 2023 г., което ще бъде важен стабилизиращ фактор за пазара на жилища, пише в анализа.

Друг ключов фактор за цените на жилищата ще бъдат лихвите. Прогнозите са лихвените разходи по ипотеките в лева да нараснат до около 7% от общия доход на домакинствата през 2024 г., при 5% за настоящата година. Комбинацията от умерен ръст на лихвите и силен пазар на труда ще действат като важни стабилизиращи фактори за пазара на жилища, посочват от баката.

Освен в София, най-недостъпни са жилищата и във Варна, като в двата града едва десетте процента домакинства с най-високи доходи могат да си позволят жилище. В три града от петнадесетте най-големи - Пловдив, Бургас и Стара Загора - средно за страната жилище могат да си позволят 20% от домакинствата. Като правило, колкото по-голямо е населеното място, толкова по-недостъпни са жилищата.

Средният размер на ипотечния кредит, отпускан от банката, е 150 хил. лв., като три четвърти от изтеглените заеми са за покупка на имот в София, Пловдив, Варна и Бургас със срок над 30 години. Близо половината от клиентите на банката, изтеглили ипотечен заем, са на възраст между 30 и 40 години. Най-често това са млади клиенти и семейства, търсещи първо жилище, или семейства, желаещи да купят по-голям апартамент, със заплати между 1700 лв. и 2500 лв.

Покачва се средната лихва по новите депозити

Кредитите за покупка на имоти нараснаха с 21%

През октомври банките са отпускани жилищни заеми в размер на 563,8 млн. лв., което е ръст с 21,4% на годишна база.

Ръстът при жилищните кредити продължава. През октомври банките са отпускани заеми за покупка на апартаменти и къщи в размер на 563,8 млн. лв., обявиха от БНБ. Това е ръст с 21,4% спрямо същия месец на миналата година и с 8,2% спрямо предходния месец.

Това се дължи на желанието на хората да се преместят в по-хубав дом, както и да вложат парите си в имот заради високата инфлация. Тези, които нямат достатъчно налични пари, взимат банков кредит, а използват спестяванията си за първоначална вноска.

Лихвите по жилищните заеми през октомври са нараснали незначително - с 0,02% до 2,48%. Заемите продължават да са по-евтини спрямо миналата година. Годишният процент на разходите, който освен лихвата включва и таксите на банките, е средно 2,73%, което е спад с 0,21% на годишна база.

Средните лихви по новите депозити на граждани нарастват. Лихвите по левовите влогове се увеличават с 0,10% до 0,37%, а по тези в евро - с 0,18% до 0,48%.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Стефан Кючуков

Този уебсайт използва "бисквитки"