Все още не могат да наваксат спада на борсите в началото на кризата
Постигат средно 3,5-4%
За последните 16 години средната доходност на универсалните пенсионни фондове в страната е 54,5%, а на доброволните е 53,39%. Това обявиха от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), като представиха данни за дейността си до края на юни.
Средногодишната им доходност от 1 юли 2004 г. досега е 3,5-4%. Това е повече от лихвите по банковите влогове и от инфлацията.
Но резкият спад на фондовите борси по света в началото на пандемията от COVID-19 през март доведе до понижаване на натрупаната доходност на фондовете, което още не може напълно да бъде преодоляно. В края на март индексите на фондовите борси се понижиха с 35-40%. Но благодарение на предприетите действия от българските пенсионни фондове те завършиха първото тримесечие с отрицателна доходност само от 5-8%.
През второто тримесечие фондовете постигат много добра доходност от 3,09% на годишна база за универсалните и 3,44% за доброволните. Това е постигнато благодарение на активното управление на натрупаните пари за пенсии, както и на ръста на фондовите борси. За три месеца реализираните сделки от фондовете са за над 2 млрд. лв., което е активно управление, каза Даниела Петкова, член на УС на БАДДПО.
Благодарение на това, както и на парите, които продължават да влизат във фондовете, активите им през второто тримесечие са нараснали с 854 млн. лв. до 15,8 млрд. лв., а спрямо началото на годината те вече са с 228 млн. лв. повече. Но доходността на фондовете от началото на годината все още е отрицателна и е около минус 2,9%.
Майчинството изяжда от парите за старини
Някой ще взима 40 лв., а друг 400 лв.
Размерът на втората пенсия на хората зависи от вноските, които са правени през годините и е в много широки граници. Един може да получи 40 лв., а друг 400 лв., каза Даниела Петкова, член на УС на БАДДПО.
Първите пенсии от универсалните пенсионни фондове ще започнат да бъдат изплащани през 2021 г. Като първите пенсии ще бъдат получени от жени, родени в началото на 1960 г. Те обаче са ощетени, тъй като докато са били в майчинство не са влизали пари в личните им сметки в универсалните пенсионни фондове. Не можем да убедим държавата, че това е несправедливо, каза Даниела Петкова. Оказва се, че колкото повече деца е родила една жена, толкова по-малка втора пенсия ще получи. От асоциацията отново ще поискат това да бъде променени и вноските да се правят и през периода на майчинство. Ако човек временно загуби трудоспособността си, вноските му в частния пенсионен фонд също спират.
Може да сгрешат, нямат достатъчно информация
Все повече хора местят парите си в НОИ
Искат да отпадне ограничението за прехвърляне
Увеличават се хората, които местят натрупаните пари за втора пенсия от универсалните фондове в НОИ. Това правят над 2000 души на месец след като стана ясно, че ако човек взима две пенсии - от НОИ и от частния фонд, може да получи по-малко, отколкото, ако има само една държавна пенсия. Законът предвижда, ако човек взима две пенсии, държавната да бъде намалена с 20%.
Хората не могат да преценят кой вариант ще бъде по-изгоден за тях - да взимат една или две пенсии. Затова от БАДДПО предлагат да отпадне ограничението парите от универсалните пенсионни фондове да могат да бъдат преместени в НОИ до 5 г. преди човек да се пенсионира. Например, ако човек е внасял малко осигуровки и ще взима минималната пенсия, или пък е осигуряван на много високи доходи, може да се окаже, че при прехвърляне на парите си от частния фонд в НОИ реално ги е загубил, защото пак получава минималната или максималната пенсия, която така или иначе ще взима.