За първи път показват монети на одриския цар Спарадок 

Експонатите са от частна колекция, конфискувана от държавата и предадена на РИМ 

Изложбите се организират от 2011 г. насам 

Нумизматичен салон отваря врати на 4 декември в Регионалния исторически музей в Стара Загора, съобщиха от институцията. Тематичен акцент е загадъчната Троя.

“Не става дума за Троянската война от XIII - XII в. пр. Хр., а за района на античната Йония”, уточни д-р Мариана Минкова, завеждащ отдела по нумизматика. Д-р Минкова е куратор на изложбата заедно с художника на музея Мариана Гинзарова.
Посетителите ще видят непоказвани досега монети. Любопитен факт е, че те са от конфискувана от държавата частна колекция, която е предоставена през тази година на РИМ.

За първи път в музея ще бъдат представени “хектета” - дребни електронови монети от сплав на злато и сребро от Еритре и Метилене, персийски монети “сигли” от сребро, с които са си служили жителите на Ахеменидското или староперсийско царство. Всички от тези експонати са от VI - IV в. пр. Хр. и са били отсечени в известни малоазийски градове.

Част от монетите са от древната област на централния малоазийски бряг на Егейско море - Йония. Други са от историческата област в северозападна Анатолия - Троада, където в по-ранни времена се е водила описаната от Омир война.
 За първи път ще бъдат показани и монети на тракийския цар Спарадок. Той е син на Терес I, брат на Ситалк и баща на Севт I. Управлявал е Одриското царство в средата на V в. пр. Хр. Такива монети се срещат сравнително рядко.

От римския период ще впечатлят денарите и антонианите на императорите от II - III век. Акцент е златният солид.

Всяка монета разказва история, загатва важни факти за селищата, където са сечени, отговаря какви хора са живели тогава и какви събития са ги вълнували. Тазгодишният салон е свързан с личности, живели и творили по тези географски места и останали завинаги в световната духовност като Аристотел, Талес и други мислители.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Росица Николова, "Труд news", Сливен

Този уебсайт използва "бисквитки"