Масонството е най-старото и най-голямо братство в света. Велики исторически имена като Джордж Вашингтон, Бенджамин Франклин, Уинстън Чърчил, Моцарт, Дейви Крокет, Франклин Рузвелт, Хари Худини, Джералд Форд, Хенри Форд, Джон Уейн са били масони. Масонството започва в средновековна Европа като гилдия за каменоделци, но се развива като социална организация. Първата велика ложа е създадена в Лондон през 1717 г. Светът отдавна живо се интересува от подробности за масонската традиция и тайни. Организацията обаче успява да се запази обвита в мистерия през годините. Тайните масонски ритуали вълнуват въображението на хората, които се оказва не са толкова тиранични и сатанински, колкото би ни се искало.
Нека надникнем в интересния свят на масоните.
Как се става масон?
За да се присъедини към масонското общество желаещият трябва да бъде спонсориран от двама масони, които вече са изградили името си в общността. В отделни случаи е възможно и унаследяване. Първата стъпка е потвърждение, че вярва във Върховната сила – монотеистичен бог. Не е задължително да е християнският Господ.
Една от основните причини, поради които масонството е толкова свързано със сатанински ритуал и други тъмни вярвания, е наистина ужасяващият ритуал на встъпване, през който човек трябва да премине, за да бъде въведен в масонството. В най-общия случай, очите на желаещият да се приобщи към масонската гилдия се завързват с въже и след това размахва нож пред голите си гърди. След тази символична смърт индивидът е „възкресен” като масон. Повечето членове го описват като театрално представление.
Нямат право да говорят за религия или политика на своите срещи
Обсъждането на религията всъщност е забранено в ложите на масоните. Организацията се описва като „религиозна, но не и религия“ затова не се обсъжда нито една монотеистична религия. Разговорите за политика също са строго забранени. От друга страна, сигурно сте чували, че масонските ложи са място, където се сключват тайни политически сделки. Кодексът на масоните официално забранява това, но политическите дискусии често се провеждат извън официалните места за срещи на масоните.
Тайното име на Бог
След като се утвърди в масонската гилдия, новият член има право да научи тайното име на Бог. Масонът може да получи достатъчно степени, за да стане майстор масон, след което е поканен да се присъедини към Върховния орден на Светата кралска арка. Това е моментът, когато членовете стават запознати с най-голямата тайна на масоните - истинското име на Великия архитект на Вселената. С други думи, истинското име на Бог. Разбира се, тази предполагаема тайна отдавна е изтекла и истинското име на Бог е Яхбулон.
Кодекса на Юстиниян
Основните правила за поведение се водят от кодекса на Юстиниан. Има много правила в кодекса на масоните и те се основават на Юстиниановия кодекс, основан от римското право, поръчан от император Юстиниан през VI-ти век. Кодексът е дълъг, но масоните следват същината му – „живей честно, не наранявай никого и отдавай на всеки справедливо заслужено“. Човек може да се окаже в нарушение на масонския закон по различни причини. Като неполитически орган, масонството изрично забранява всякакви действия срещу държавата, така че изключва повечето реални престъпления. Освен това антимасонското поведение включва неща като кавга на събрание или внасяне на външни спорове в ложата. Членовете могат да бъдат порицани за клевета, секс, наркотици и алкохол. Масонските срещи се провеждат строго според темата на събранието.