Задръстени от боклуци реки и междублокови пространства, наводнения, предизвикани от безразборна сеч, пожари, предизвикани от незагасени фасове
Тук се проявява ефектът на махалото - от пълно безхаберие се преминава в другата крайност
Помните ли Пития – оракулът от храма в Делфи? Това име давали на всички жрици на Аполон, които изпадайки в хипнотичен транс, предавали на простосмъртните волята на боговете. За нея било характерно, че пророчествата й били доста мъгляви, неясни, а понякога и противоречиви.
Пития може вече да е позабравена, но една древногръцка богиня е все така актуална и днес. Кой не знае за Гея, кой не е чувал за нея? Тя е нашата майка Земя, а освен титаните, всички ние сме нейни деца. Гея е една, а „ековоините“ са нейните жреци-пророци. Тези съвременни версии на Пития претендират да разбират проблемите на майката Земя, да усещат страданията й, да „превързват“ раните й, да бият тревога за климатичен апокалипсис. Според климатичните часовници в Ню Йорк, Сеул и Глазгоу остават по-малко от 6 години до края. Те обявяват джихад на периодичната таблица и особено на въглерода, водорода и азота (който е 78% от атмосферата). Възможно е да добавят в списъка с врагове и диводородния оксид в атмосферата (шегичка – това са водните пари).
Разбира се, за всички нас са видими последиците на ниската култура и липсата на възпитание върху околната среда – задръстени от боклуци реки и междублокови пространства, наводнения, предизвикани от безразборна сеч, пожари, предизвикани от незагасени фасове. Всичко това е мощен стимул да се отнасяме с грижа към природата. Аристотел смята, че умереността е една от най-висшите добродетели, но за съжаление тя не е често срещана. Тук се проявява ефектът на махалото – от пълно безхаберие се преминава в другата крайност.
Стремежът към чиста околна среда, благороден сам по себе си, твърде често се изражда в квазирелигиозен култ към Гея. Част от ритуалите са кратки, студени душове, придвижване с велосипеди или електрически тротинетки, плащане на 20 стотинки отгоре за пластмасова кутия за храна (вид въглероден данък). Човешкото им битие е изцяло подчинено на една абстракция – майката природа. Жреците на Гея любезно поддържат този транс, като понтифицират (авторитетно наставляват) колко е важен устойчивият начин на живот, за да не се превърне Земята в огнена геена. Явно тяхна настолна книга е „Отмъщението на Гея“ на Джеймс Лавлок.
И така, посветените в култа правят всичко по силите си да спасят Общия ни дом и да спечелят уважението и благоразположението на жреците. Това ще се окаже особено трудна задача, тъй като последните вече имат своя идол-спасител. Ние, българите, се гордеем с хан Тервел, обявен за „Спасителя на Европа“. Науката обаче показва, че е имало друг Хан, който можем да наречем „Спасителят на планетата“ – Чингис Хан. Известният пълководец е може би най-великият ековоин на всички времена. Неговите монголски орди опустошили огромни територии и по оценки на историци покосили над 40 милиона души. Как точно това е спасило Земята?
Изследване, публикувано в научното списание The Holocene през 2011 г., разглежда влиянието на събития като средновековната чума и монголските инвазии върху глобалния въглероден кръговрат. Чумата продължила твърде кратко, за да предизвика траен ефект, с известно разочарование отбелязват авторите на изследването. За сметка на това набезите на монголските орди продължили дълги години и след смъртта на Чингис Хан (1200-1380 г.). Нашествията траели достатъчно дълго за да може на мястото на опустошените земи да пораснат гори, които успели да погълнат над 700 млн. тона въглероден диоксид. Радост за Земята! За съжаление, подчертават учените, обезлесяването в другите части на света минимизирало техния глобален ефект. А графиките в изследването показват, че след края на тези събития се наблюдава чувствително повишаване на въглеродните емисии.
В този контекст веднага изниква в съзнанието стряскащият лапсус на вицепрезидента на САЩ, който предлага намаляване на населението, за да могат бъдещите поколения да дишат чист въздух и да пият чиста вода. Подобно на объркването на „компютрите“ с „компотите“, всъщност „не било population (население), а pollution (замърсяване)“. В „Психопатологията на ежедневието“ Зигмунд Фройд пише, че думите, които случайно се изплъзват от устата, са резултат от работата на подсъзнанието. „Неволните грешки“ всъщност са израз на скрити желания. Но нека бъдем по-снизходителни и не толкова подозрителни. Все пак и Фройд е човек и е напълно възможно да греши.
Вероятно никога няма да постигнем успехите на Чингис Хан в опазването на Земята, но това не бива да ни обезкуражава. Борбата за бъдещето ни е безмилостно жестока. Твърде дълго ни се вменява вина, че за Гея ние сме нейните enfants terribles – ужасни деца. Но все пак нека не забравяме мъдрите думи на Конфуций: „Пазете се от тези, които искат да ви вменят чувство за вина, защото те жадуват за власт над вас.“