Средно по 70 лева отгоре на месец ще получат 1,2 млн. души с пенсия около 280 лева
Патриотите внесоха проект на закон за защита на правата и интересите на възрастните хора
Клубове на старейшините във всяка община
Минималният доход на пенсионерите над 65-годишна възраст да стига прага на бедност у нас, който към момента е 348 лв. Това предвижда проект на Закон за защита на правата и интересите на възрастните хора, който „Обединени патриоти” внесоха в парламента.
1,2 милиона пенсионери у нас могат да се възползват от новата помощ, обясни пред „Труд” съпредседателят на ПГ „Обединени патриоти” Искрен Веселинов (ВМРО). Средният размер на пенсията за прослужено време и старост на тези 1 200 000 пенсионери е около 280 лв. Това означава, че средната месечна добавка за издръжка на възрастните хора ще е около 70 лв.
Според разчетите на патриотите за нея от държавния бюджет ще трябва да се отделят допълнително около половин милиард лева всяка година.
„Пенсията си е пенсия, но трябва да има допълващо социално плащане, с което пенсионерите да стигнат до минимума, за който държавата смята, че може да се оцелее в България. Това ще е социална помощ за положилите труд 30-40 години, плащали осигуровки. Нашият основен проблем е, че имаме огромно количество стари пенсии, които са отпускани при ниски доходи, и тези пенсии не догонват нивото на доходите”, коментира Веселинов.
Цитираните в законопроекта данни на НОИ показват още, че за 2018 г. хората, получаващи пенсии за осигурителен стаж и възраст, са 1 535 996. Средният размер на пенсията за прослужено време и възраст, която получава един човек през 2018 г., е 384,36 лева.
В законопроекта се посочва, че към 31.12.2018 г. броят на пенсионерите, получаващи минимални пенсии за осигурителен стаж и възраст (в размер на 207,60 лв. - колкото е била минималната пенсия за 2018 г.), е 399 131 души. Тук не са включени хората, които получават социална пенсия. Заедно с тях бройката на тези с пенсия до 207, 60 лв. нараства до 672 174 души по данни на НОИ за 2018 година (виж таблицата).
„Нашият законопроект няма общо с предишни опити да се прокара закон за възрастните хора. Това е изцяло нов подход в социалната сфера, изобщо към въпроса за възрастните хора. Това е кодификационен закон, който трябва да покаже основните направления, в които да се развива държавната политика към възрастните хора. Основни моменти в него са гарантираното право на труд, на продължаващо образование, създаване във всяка община на клубове, така наречените съвети на старейшините, които да се произнасят по всички въпроси”, обясни още Веселинов.