Затягат контрола върху банките

Възможно е да ограничат набор от дейности

Целта на регулаторните органи в САЩ е да бъдат предотвратени повече банкови фалити

Искат шефовете да поемат лична отговорност

Американските банкови надзорни органи засилват контрола върху практиките на кредиторите за управление на риска и предприемат дисциплинарни действия, докато се опитват да коригират проблеми, които могат да доведат до повече банкови фалити, казаха пред Ройтерс източници от банковия сектор.

Промените следват колапса на Силикон Вали Банк (Silicon Valley Bank), Сигничър Банк (Signature Bank) и Фърст Републик Банк (First Republic Bank) по-рано тази година след бягство на вложителите, предизвикано отчасти от опасения, че високите лихвени проценти ще навредят на банковите баланси. След като официални прегледи установиха, че проверяващите на първа линия не са успели да действат бързо при забелязване на проблеми, те предприемат по-твърд и по-проактивен подход.

Интервютата с дузина ръководители на индустрията, адвокати и регулаторни служители показват, че проверяващите извършват изненадващи прегледи на ключов поверителен банков рейтинг за здравето и в някои случаи рейтингът е бил понижен. Те предупреждават големите банки, че ще бъдат поставени под заповед, ограничаваща набор от дейности, ако не коригират пропуски, и оказват натиск върху висшите ръководители да поемат лична отговорност за справяне с проблемите на банките.

Въпреки че регулаторите, включително Федералният резерв и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), обещаха да бъдат строги по отношение на надзора , процесът е поверителен и служителите не са разкрили подробности. Дейността, която Ройтерс докладва за първи път, хвърля светлина върху това как агенциите изпълняват това обещание и предполага, че продължават да имат опасения за здравето на някои кредитори на фона на високите лихви и забавящата се икономика.

Надзорните органи са насочени към малки, средни и по-големи банки. Ройтерс не можа да установи колко точно банки като цяло са били набелязани, но осем от източниците казаха, че всеки знае за множество случаи или засегнати банки.

„Това не е различно от някои от по-засилените наблюдения, които видяхме по време на Голямата рецесия, когато имаше загриженост за финансовото състояние на всички банки“, каза Джон Гайрингер, партньор и банков адвокат в Barack Ferrazzano Kirschbaum & Nagelberg LLP.

FDIC и други регулатори писаха през последните месеци на регионалните и общинските банки в редица щати, като ги уведомиха, че са започнали изненадващи прегледи на техния рейтинг "CAMELS", казаха петима от източниците на Ройтерс. Поверителният рейтинг измерва безопасността и стабилността на банката по показатели, включително капиталова адекватност, качество на активите, управленска компетентност и ликвидност.

Проверяващите обикновено преглеждат рейтингите на малките банки на всеки 12 до 18 месеца чрез анализ на финансови и кредитни данни, докладвани от банките на тримесечие, изпити на място и дискусии с ръководители. В някои случаи банките бяха уведомени, че компонентите на техния рейтинг "CAMELS" са понижени. Прегледите се основават на анализа на регулаторите на тримесечните данни. Рейтингите "CAMELS" допринасят за премиите за застраховане на депозитите на банките и влияят на техните одити. На заемодателите с понижен рейтинг може да бъде забранено да сключват сделки и може да им бъде отказана спешна ликвидност от Фед.

Причините, цитирани от регулаторите за понижаване, включват недостатъчен капитал, проблеми с управлението и в много случаи експозиция към търговски недвижими имоти, сектор, който се бори с високи лихвени проценти и оставащи свободни офиси.

Програмите за наблюдение извън регулярния график дадат ранна индикация, че рисковият профил на дадена институция може да се променя, каза говорител на FDIC. Рейтингите "CAMELS" са поверителни, но като цяло тенденциите в рейтингите са склонни да се влошават с влошаване на макроикономическите условия, продължи той, цитирайки инфлацията и високите лихви като основни проблеми.

Две малки банки фалираха след Фърст Републик Банк, а FDIC наскоро добави още една към списъка си с проблемни банки. Много кредитори държат купища пари като застраховка срещу забавяща се икономика , съобщи Ройтерс.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Ройтерс

Този уебсайт използва "бисквитки"