Професорът, известен като "Нострадамус на изборите в САЩ", обвини "експлозията от дезинформация" за причината, поради която прогнозата му, че Камала Харис ще победи на изборите в САЩ, не се сбъдна.
Алън Лихтман правилно е предсказал резултата на девет от предишните десет състезания за Белия дом. 77-годишният историк, чийто опит му спечели статут на знаменитост, също разкри, че е изправен пред порой от негативни коментари по негов адрес след победата на Доналд Тръмп във вторник.
„Електоратът прагматично решава дали партията, която вече е в Белия дом, е била достатъчно добра, за да продължи още четири години. Това, което разби този модел, беше изключително количество дезинформация, експлозия от нея и голяма част от нея, изнесена от милиардери като Илон Мъск", каза Лихтман във видео в канала си в YouTube. „Борсовият пазар се сриваше, безработицата беше най-висока за всички времена, работните места се губеха – нищо от това не е вярно, но затруднява работата на прагматичния електорат. Имаше я и имиграцията. Имигрантите извършват престъпления с много по-нисък процент от средния гражданин на САЩ по простата причина, че не искат да привличат вниманието на властите. И все пак на хората им беше казано, че са кръвожадни злодеи. Просто не е вярно. До голяма степен те спазват закона и също така са трудолюбиви."
Системата на професора, която той използва за първи път, за да предскаже резултата от изборите през 1984 г., използва 13 точки от данни, които той нарича „ключове“ към Белия дом. Те се отличават с елементи като предимство на властта, сила на икономиката, социални вълнения, военен провал и скандал.
Той настоя, че неговата система не е виновна.
„Не мисля, че проблемът е в самите ключове. Моделът е изграден от 41 различни избора за 160 години. Но те не успяха да запалят и дезинформацията е причината. Признавам, че сгреших. Повечето модели също грешаха, така че аз далеч не бях единственият предсказател – всички грешаха", допълни Лихтман.
Той настоя, че няма да отмени нито една от преценките в своите 13 ключа, които са съставили мнението му, че Харис ще победи, но призна съмнения относно ключа за „първично състезание“, който се основава на това дали подкрепата на партията за техния кандидат е единодушна. Лихтман даде ключа на Харис, но сега се чуди дали не е подценил щетите, нанесени от борбата на демократите за това дали президентът Байдън трябва да продължи като техен кандидат.
„Демократите открито, публично и жестоко разбиха собствения си действащ президент“, каза той. „Това беше нещо уникално за тези избори, нещо, което никога не сме виждали досега – и това разочарова всички, свързани с Джо Байдън, особено ако става дума за неговия вицепрезидент.“
Лихтман също каза, че се чувства така, сякаш е изминала година от вторник вечерта. „Има тонове негативни коментари срещу мен, че прогнозата ми е била погрешна“, каза той. „Но също така бях силно насърчен от огромното количество имейли, които ми казваха, че анализът на ключовете трябва да продължи.“
Тези избори са първият път, в който Лихтман греши през 24-те години, откакто заяви през 2000 г., че Ал Гор ще спечели изборите. Демократът спечели гласовете, но беше победен с малко от Джордж Буш в избирателната колегия.
Лихтман, професор по история в Американския университет във Вашингтон, правилно предсказа всичките други девет президентски избора от 1984 г. насам. Това включва и победата на Тръмп през 2016 г. По това време само Лихтман беше сигурен, че Тръмп ще победи, и отнесе множество подигравки за прогнозата си.
В ранните часове на сряда сутринта, когато победата на Тръмп стана очевидна, Лихтман написа в Туитър, че е „в шок“ и обеща да прекара следващите два дни в опити да разбере защо е сгрешил. Той отправи призива си към Харис на 5 септември, когато националните проучвания на общественото мнение показаха, че тя води пред Тръмп в цялата страна и в повечето от седемте щата, които се променят.
Лихтман разработи своята система през 1981 г. с помощта на професор по геофизика. Той игнорира социологическите проучвания и други медийни коментари и се основава на 13 точки от данни, използващи информация, събрана от 120 години президентски избори.
Десет от ключовете се отнасят до досието на титуляра на Белия дом и само три се отнасят до самата надпревара: два за силата на харизмата на отделните кандидати и един, който взема предвид всеки кандидат от трета страна.
Тази година Лихтман беше определил, че осем от ключовете са в полза на Харис, три са взети от Тръмп, а два са били неутрални. При разкриването на своята прогноза за 2024 г. Лихтман каза: „Ключовете абсолютно ще работят. Те са постоянната Полярна звезда на политическите прогнози, така че Камала Харис ще бъде следващият президент на Съединените щати."