Защо Сталин „подарява“ Донбас на Украйна

Сталин е наричан „баща на народите“ поради факта, че играе важна роля във формирането на републиките и решаването на междуетническите въпроси. Служи като народен комисар по националностите на РСФСР от 1917 г. Тогава се случва събитие, което предизвиква ожесточени спорове дори и в наши дни. Защо Сталин дава Донбас на Украйна?

Страст за независимост

Украинската Рада иска независимост и съветската власт не може да се установи тук дълго време. През 1917/1918 г. по време на гражданската война се появяват две територии, които искат независимост - Украйна и Донецко-Криворожската република. Украйна е предимно селска. В района на Донецк, където има въглищни мини, както и в Таганрог, на брега на Азовско море, живее голям процент от пролетариата. В същото време по-голямата част от населението има руски корени.

Въпреки това, германците през Първата световна война стават палачи на независимостта на двете автономии. Те превземат териториите. По-късно насочват оръжие, но вече срещу руската армия. И тогава Червената армия влиза в Украйна.

Произволът на Сталин

Ситуацията в Украйна е напрегната. Избухва въстанието на Петлюра срещу хетман Скоропадски. Самия Сталин, лично идва в Донбас. Има доказателства, че пролетариатът в Донбас и шефовете, които вече са пристигнали там - болшевиките, просто не приемат Коба-Сталин. В тези части цари духът на казаците и командирът с грузински акцент просто отказва да се подчини. За да не изглежда победен, Сталин взема самоволно решение. Той предлага да се разбере с пролетарските миньори и казаците в Киев. Тоест да организира Украинската ССР, която ще включва и двете автономии.

В Москва Сталин успява да аргументира решението си. В Украйна живее предимно селско население, много недоволни разкулачени и противници на съветската власт. А пролетариите от Донецк и Луганск ще се присъединят към републиката и ще помогнат за установяване на баланс.

Поставяне на граници

Известно време Белгородска област и Грайворонски окръг все още са част от Украинската ССР. До 1925 г. част от руските територии все пак се връщат в Русия - не само Белгород и Област, но и градовете Шахти и Каменск, както и Приморски Таганрог. Но въглищният басейн на Донбас остава украински.

Трябва да отбележим, че в онези дни болшевиките често са принуждавани да „угощават” националните републики, за да имат по-голямо желание да бъдат част от СССР. Така Казахстан получава Петропавловск - руски град, важен транзитен пункт. Първоначално Оренбург е столица на Казахстан. Уфа, където има предимно руско население, става част от Башкирия, а Ижевск става част от Удмуртия.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Румяна Генадиева

Този уебсайт използва "бисквитки"