Мисли за мозъка - неоригинални, но е вероятно да са ценни
Систематичното изучаване на интелекта е изпълнено с опасности, тъй като всеки си мисли: „Расата. Чернокожите. Ще си загубя работата и ще живея в палатка на тротоара, ако се замисля за това". А проблемът е, че изследванията могат да разкрият разлики между групите. И така: трябва ли да се изучава това или не?
Този вид паника възниква само по отношение на чернокожите. Предположението, че евреите са по-умни от другите бели, е това, в което мнозинството може да вярва, или че източноазиатците са по-умни от белите, както изглежда, не мъти много водата. Латиносите, изглежда нямат значение. Но виж за чернокожите - да.
Ако обаче чернокожите са по-малко умни от белите, както мнозина вярват тайно, тогава имаме една ситуация. Но ако те са по-малко умни, тогава ситуацията е друга. Но ако чернокожите рядко стават софтуерни инженери, защото не могат, какво става тогава? Бялото европейско общество изглежда приема очевидното превъзходство на евреите и източноазиатците и произтичащите от това различия в богатството без да има опасно ниво на обида. Но недоволството към чернокожите и от чернокожите е силно и взривоопасно.
И тук идва политиката. Либералите настояват, че не съществуват расови различия. Но и те самите, изглежда не вярват в това. Ако те вярваха, те биха предпочели да има масов и строг режим на тестване, за да докажат своята теза. Вместо това те упорито се противопоставят на проучванията. Защо, може би се страхуват от вероятните резултати?
Някои факти, от unwoke *, са очевидни, и както интелигентността, така и поведението се определят до голяма степен от генетиката. Всеки развъдчик на кучета ще ви каже, че бордер колито са по-умни от гончетата. Те учат по-бързо и научават по-трудни неща. Той ще продължи да ви говори, че кучетата могат да бъдат отглеждани с цел получаване на породи с по-висок интелект чрез кръстосване на извънредно интелигентни кучета с други изключително интелигентни кучета. И той ще ви каже, че черти като защитните качества и агресивността са присъщи на някои породи и че тези черти могат да бъдат променяни нагоре или надолу чрез селекция. Тази променливост се наблюдава при всички бозайници. Всеки целеустремен тийнейджър може да отглежда мишки, и да ги учи да могат да работят по-добре или по-лошо в лабиринти.
Сега за подвидовете. Колитата и питбулите са подвид кучета, и с други думи, двамата вида са кучета, в биологичния смисъл, защото те могат да се чифтосват помежду си. По същия начин африканците, китайците и норвежците са членове на подвида Homo sapiens по същите причини.
Привържениците на woke * като цяло категорично подкрепят еволюцията на Дарвин, вероятно защото това е доктрина, полезна в борбата срещу евангелското християнство, въпреки че обикновено знаят малко за Дарвин или християнството. Нека им дадем нужното за това. Основната идея на ортодоксалния дарвинизъм е, че ако даден вид е разделен на отделни популации, така че те да не могат да се кръстосват (например провлак, отделните континенти, разделени от океана), тогава в крайна сметка те ще се развият в отделни подвидове с различни характеристики. Хората с радост приемат този принцип, когато е полезен срещу креационизма. Ако посочите, че той работи идентично за определени групи хора - като африканци, китайци и норвежци, наред с другите - ще настане мълчание.
И защитниците на woke усещат накъде отива това.
Обичайната им реакция е да настояват, че расите не съществуват (но така и расизма също не съществува, но няма да усложняваме нещата), и че това е "социална конструкция" без научно значение. Мнозинството от тях обаче са завършили хуманитарни науки, които почти не познават естествените науки или математиката, което прави научно глупавите им вярвания да са приемливи за тях.
Наистина ли расата няма никакво научно значение? Предлагам експеримент. Посетете една от търговските услуги за генетично тестване като Twenty-three and Me. Поръчайте десет тестови комплекта. Когато те пристигнат, плюйте в една от епруветките с пробите, добавете консервант и поставете епруветката в чекмеджето. След това вземете останалите девет епруветки и направете подобен набор: китаец, мексиканец, чистокръвен африкански чернокож (евентуално от някое посолство, за да се избегне замърсяването с бяла американска кръв), мулат, индиец, евреин ашкенази, вероятно северен и южен индианец. Ако можете да намерите австралийски абориген, вземете и него.
На всички епруветки поставете английски имена: Рийд, Джоунс, Смит, Флетчър и т.н.
Когато дойдат резултатите, ще откриете, че расите са били правилно и научно идентифицирани, с 35 % от Близкия изток, 40 % от Северна Европа и т.н.
Друг отчаян опит да се отрече съществуването на расата е да се посочи, че ДНК на хората и шимпанзетата е около 98,5% идентична (или около това число). И това ще се използва, за да ни убедят, че незначителните генетични различия не означават нищо. Всъщност, разбира се, това показва, че незначителните разлики са с дълбоки последици. Не знам вашите навици за запознанства, но разликата между шимпанзетата Бонго и Мерилин Монро е поне забележима.
А сега за интелекта. Има ли някаква причина по която расите да се различават?
На този етап привържениците на woke ще се опитат да премахнат този въпрос, за да не отговарят на него. Те ще твърдят, че интелекта не съществува, и че той е социална конструкция. Те вярват в това само когато говорят за расата. Те ще кажат в непринуден разговор: „Фред, искам да те запозная с Мери, тя е биохимик и е много умна“. И те не казват: „Уау! Мери е социална конструкция". Поне не по отношение на умствените качества.
Но поставете 5 човека с IQ 170 и 5 човека с IQ 70 в една и съща стая и вижте колко време ще ви отнеме да различите едните от другите. Около 3 секунди. Разликата ще бъде поразителна. И хората автоматично откриват интелигентността. Хората с IQ от 90 са склонни да си взаимодействат с другите хора със същия IQ. Тези със 150 правят същото. Веднъж една жена каза: „Във Вашингтон приемате, че всички са на ниво 99 %“. Не това не е така, но за нея това беше вярно, защото хората, които тя познава, бяха такива. Това се нарича „когнитивна стратификация“.
Защо една раса развива по-висока интелигентност от друга? От гледна точка на строгото еволюционно развитие, групата, изпитваща по-голям стрес от околната среда, отколкото друга, ще бъде подложена на по-строг подбор поради способността си да търси и намира правилните решения, тоест чрез интелигентност. Привържениците на IQ твърдят, че животът в студените региони изисква повече планиране, мислене и изобретателност, отколкото животът в тропическите региони, където плодовете са ниско.
Доколко това е вярно, не е ясно, но привържениците на woke не мислят за това. Това ги кара да се крият. Ако приемат дарвинизма, тогава расите могат да се различават по своята интелигентност. Ако отрекат Дарвин, те се оказват съгласни с креационистите.
Тук стигаме до онзи много досаден въпрос за IQ. Това е, което може да доведе до битки в бара.
Разумният въпрос за IQ е това дали той измерва това, което трябва да е интелигентността. Тази мистерия привлича много софистици от хората, които изглежда илюстрират принципа, че интелигентността не съществува. Въпреки това, поставете хора с коефициент на интелигентност 70 и 130 в среда на първокурсници и вашият въпрос ще получи своя отговор.
Кой изучава IQ? На върха на аналитичния хълм у нас са психометристите, обикновено много умни и добре обучени статистици. Те са внимателни, добре познават клопките в психологическото измерение и правят всичко възможно да определят истината. Те, разбира се, са обвинени в расизъм, и че получават грешния отговор. Интересното е, че тъй като те са преобладаващо бели, те оценяват интелигентността от висока към ниска, както следва: евреин ашкенази, източно азиатец, бял, латиноамериканец, чернокож. Резултатите, психометристите отразяват тези резултати в статистически значими групи.
След това имате свободна група, която понякога се издига до статута на движение, която се нарича „расовите реалисти“. Тук обективността, която винаги се заявява, но не винаги се практикува. Всички те, без изключение, са тези, които познавам - консерватори, с характерната тенденция на своя клан да разглеждат външните групи като враждебни. И тяхното ясно желание е да докажат, че чернокожите, латиносите и небелите като цяло са интелектуално стоят по-ниско от белите. Това желание не доказва тяхната коректност или неправилност, но предполага необходимостта от внимателно наблюдение върху тях.
Например можете да ги намерите да твърдят, че средният IQ на непалците е 60, което ги прави неспособни да се обличат самостоятелно. Това, че мексиканците и американските чернокожи имат среден IQ съответно 87 и 85, и по същество са идентични, но първите управляват телекомуникационните мрежи, докато вторите не показват никакви способности. Твърди се, че населението на Индия има среден IQ 81, което изглежда все по-малко съответства с реалността на място.
Струва си да се отбележи, че няма нищо математически погрешно в изчисляването на IQ или в самата математика. Давате тест за IQ на един милион души, слагате резултатите на хартия и получавате прочутата крива „камбана“ или „нормална“ крива. Той не създава данните, не подправя данните или да ги скрива. Просто ги показва, точно като всяка кръгова или стълбовидна диаграма. Използва се при хиляди изчисления от физическата химия до честотата за отказите на частите на двигателя.
С едно изречение, тълкуването може да е противоречиво, но разпределението не е.
„Работят ли“ тестовете за IQ? Статистически, да. Не винаги при отделни физически лица. Ако правите теста с махмурлук, може да имате лоши резултати. Ако тестът е на английски, който не разбирате добре, ще се получи същото. Разработчиците на тестове са добре запознати с тези проблеми и ги избягват.
Основното възражение срещу тестовете е именно това, че те действително работят: че числата са тясно свързани с наблюдаваните резултати. Различни проучвания показват, че коефициентът IQ е добър предиктор за успеха в области, които изискват мислене. Заедно с полу-IQ тестовете като SAT и AFQT при военните, тестовете IQ се използват успешно в продължение на десетилетия като предсказатели на успеха в университета и при подбора на кандидати за военни работни места като шофьори на камиони или електроника. Всички те дават много сходни резултати за расовите групи.
Истината, колкото и неприятна да е тя, много прилича на това, че ние сме различни един от друг - и като личности, и като раса - в интелигентността. Това вече има и ще има сериозни последствия в бъдеще. По-разумно ли е да се игнорира и по този начин да не оказва влияние на събитията?
Или да приемете реалността, да се справите с проблема и да се опитате да намерите най-малко неприятния път напред?
Постскриптум:
Националният отбор на САЩ на международната математическа олимпиада за 2020 г., е световен шампион. Ако паметта ме лъже, в Америка азиатците са 6 %. Китайците абсолютно доминират в американските научни университети и гимназиите и се специализират в точните науки.
- Цюанлин Чен, златен медал.
- Гопал Гоел, сребърен медал.
- Тянцзе Цзян, сребърен медал.
- Джефри Куан, сребърен медал.
- Люк Робитайл, златен медал.
- Уилям Уан, златен медал.
* Авторът използва unwoke (несъбуден) като антоним на woke (събуден). Политически термин от афроамерикански произход. Отнася се до съзнателното разбиране на въпросите, свързани със социалната и расовата справедливост. Той идва от афроамериканския простонароден английски израз stay woke (остани буден).
Към края на 2010-те woke беше приет като по-общ жаргонен термин, широко свързан с лявата политика, със социално-либералната „кауза“, с феминизма, ЛГБТ активизма и културните проблеми (въпреки че термините „пробуждане на културата“ и „политика на пробуждане”). Терминът е обект на меми, иронична употреба и критика. Широкото му използване от 2014 г. е резултат от движението Black Lives Matter.
Авторът Фред Рийд (Fred Reed) сам се описва като „наемник на клавиатурата“. Наскоро добави към своята характеристика „пенсиониран новинарски пор“ и „социопат на непълно работно време“. Работил е за медии като Army Times, The Washingtonian, Soldier of Fortune, Federal Computer Week и The Washington Times. Живее в Мексико със съпругата си и три бездомни кучета.
Източник: https://www.unz.com/freed/thoughts-unoriginal-but-perhaps-of-value-on-brains/
(Превод за „Труд” – Павел Павлов)