Президентът Зеленски ще разкрие „план за устойчивост“ от десет точки на своя народ тази седмица в опит да повиши морала, увреден от изборната победа на Доналд Тръмп, разкри съветник от Киев.
Украинският президент иска да засили отчаяното настроение в столицата, породено от преизбирането на Тръмп, и също така да успокои гражданите, че може да поддържа страната им в състояние да функционира предвид перспективата за оттегляне на помощта от САЩ.
Миналия месец Зеленски представи своя „план за победа“ – стратегия от десет точки за своите западни партньори за това от какво се нуждае, за да сложи край на войната – предизвика смесени реакции.
Михайло Подоляк, съветник на влиятелния ръководител на президентската канцелария на Зеленски, Андрий Йермак, каза за новото рещение: „Това не е план за победа, представен на външен партньор, а план, представен на нашето общество – това е за мобилизирането на нашата икономика и обществените настроения.“
В Киев има общо чувство на безпокойство, че западната подкрепа, без силна Америка, водеща атаката, може да отслабне. В петък Зеленски обвини Германия в успокоение на този прозес, след като канцлерът Олаф Шолц и президентът Путин споделиха първия си телефонен разговор от декември 2022 г.
В неделя сутринта Русия предприе най-голямата си ракетна атака от август насам, удряйки енергийни съоръжения в цялата страна, включително в столицата Киев. Президентът Зеленски каза, че около 120 ракети и 90 дрона са участвали в нападението, от които 140 са били прехванати. „Целта на врага беше нашата енергийна инфраструктура в цяла Украйна“, написа той в социалните медии. „За съжаление, някои съоръжения претърпяха щети от директни удари и падащи отломки.“
Андрий Сибиха, министър на външните работи на Украйна, обвини чуждестранни политици, че се опитват да се свържат с президента Путин. „Това е истинският отговор на военнопрестъпника Путин на всички, които му се обадиха и посетиха наскоро. Имаме нужда от мир чрез сила, а не чрез умиротворяване“, каза той.
Украинците се готвят точно за такава атака от седмици с настъпването на зимата. „Като вземем предвид психо-емоционалното състояние, в което се намира страната, трябва ясно да покажем как ще приоритизираме инвестициите в промишлеността, как ще функционира енергийният сектор, как ще комуникираме мобилизацията на армията, укрепваме физическата защита - всички най-болезнени въпроси свързани с устойчивостта на страната се разработват“, каза Подоляк.
Правителството също иска да увеличи производството на оръжие с оглед на намаляване на зависимостта от западните оръжия в дългосрочен план. Той иска инсталирането на динамична противоракетна отбрана и сигурни убежища за всяко село. Друг аспект на плана ще включва културното наследство: Киев се опитва да привлече голямата бежанска диаспора в Украйна с надеждата, че много от тях ще се върнат.
Както при предишния план на победата, това, което вероятно ще бъде публикувано, ще бъде не повече от кратък набор от десет точки - но всяка ще има много повече подробности зад себе си.
Този план за победа беше съсредоточен върху призива към западните партньори да осигурят търговски пътища, за помощ при размяна на затворници, да наложат санкции на Кремъл за неговата агресия и да окажат натиск върху Русия да спре атаките си срещу ядрени и други енергийни съоръжения.
Правителството също е в консултации, за да го актуализира, така че да се обърне към бизнес инстинктите на Тръмп, като формулира ползите от „инвестиция“ в защита на Украйна.