Безжичен процесор контролира сензорните и двигателните функции
Китайски изследователи планират голямо клинично изпитване през следващата година на технология, която свързва мозъка директно с електронни устройства, пише South China Morning Post.
Китайските мозъчни чипове вече са успешно имплантирани на трима пациенти, заявяват от Shanghai Science & Technology. Един от тях е 38-годишен пациент с увреден гръбначен стълб в Шанхай, който не е могъл да стои изправен и е загубил функцията на ръцете си след автомобилна катастрофа преди четири години. "Резултатите са дори по-добри, отколкото очаквахме", цитира докладът Мао Ин, ръководител на Националния център за неврологични разстройства.
Имплантът, наречен Neural Electronic Opportunity (NEO), е резултат от сътрудничество между Neuracle Technology и екип, ръководен от Хонг Бо от катедрата по биомедицинско инженерство на Университет Цинхуа. Мао Ин, който е и директор на болница Хуашан, свързана с Университет Фудан, е част от екипа, провел имплантацията.
Мозъчният имплант е описван като минимално инвазивен. В основата му е безжичен BCI процесор с размер две монети, чиято задача е да предава и подпомага нервните сигнали в областта на мозъка му, които контролират сензорните и двигателните функции.
След три месеца домашно обучение, пациентът вече е в състояние сам да донесе бутилка вода чрез пълна с въздух ръкавица, задвижвана от мозъчни вълни, като неговата точност на хващане надхвърля 90 процента. Пациентът също така показа подобрение в клиничните резултати за нараняване на гръбначния мозък.
За разлика от технологията "Telepathy", разработена от американския стартъп Neuralink, електродите на NEO са вградени между черепа и твърдата мозъчна обвивка. Това прави операцията и функционирането им много по-сигурно. Тези електроди могат да осигурят качеството на сигнала, без да увреждат нервните тъкани. Освен това NEO използва безжично захранване и е без батерия.