И Нидерландия връща граничния контрол в борбата с миграцията

Нидерландия стана поредната европейска нация, която зае твърда позиция срещу миграцията, като обяви набор от строги мерки, включително повторното въвеждане на гранични проверки.

Холандското правителство ускорява мерките за ограничаване на политиките за убежище, които скоро ще бъдат изпратени на парламента за одобрение. Основните предложения включват затягане на правилата за събиране на семейството за онези, получили убежище, съкращаване на продължителността на временните визи и определяне на някои райони на Сирия като безопасни, което позволява на властите да отказват молби за убежище от тези региони.

Сирийците в момента съставляват най-голямата група мигранти, пристигащи в Холандия, и тези промени имат за цел да ограничат общия брой на бежанците.

Промяната в политиката на Нидерландия следва неотдавнашни дискусии между лидерите на Европейския съюз (ЕС), имащи за цел да се справят с миграцията чрез ограничаване на неконтролираното досега движение между страните от ЕС, много от които не извършваха гранични проверки доскоро.

Според уебсайта на Европейския съюз страните, които преди не са извършвали гранични проверки, могат временно да ги въведат отново за период до шест месеца.

Наскоро Германия въведе отново някои гранични проверки, а новото правителство на Франция се ангажира с по-строга позиция по отношение на имиграцията. Тези ходове сигнализират за по-широка тенденция в целия ЕС към затягане на миграционните политики след години на относително приветливи подходи.

„Искаме да направим Холандия възможно най-непривлекателна“, каза министърът на убежището и миграцията Марджолейн Фабер.

Фаберс е член на антиислямската Партия на свободата на Герт Вилдерс, която в момента доминира в правителството.

„Днес е прекрасен ден“, заяви Вилдерс, който приветства мерките като „най-строгата политика за убежище досега“.

Холандският кабинет одобри пакет от миграционни реформи след дълги преговори, в които участваха Герт Вилдерс и други партийни лидери. В допълнение към повторното въвеждане на гранични проверки, пакетът премахва и закона, изискващ общините да настаняват мигранти.

В отговор асоциацията на холандските общини предупреди, че новите мерки ще „създадат хаос“. В него се казва, че "задачите трябва да бъдат справедливо разпределени между общините".

Премиерът Дик Шуф ​​каза, че ходовете имат за цел „намаляване на притока, ускоряване на изтичането, връщане на онези, които не пребивават законно, и възстановяване на реда във веригата за убежище и по този начин намаляване на натиска върху обществото“.

Холандският съвет за бежанците разкритикува новопредложените политики за убежище, които изтекоха по-рано през седмицата, заявявайки, че те няма да успеят да се справят с основните проблеми в Нидерландия. 

Съветът твърди, че тази „най-строга политика за предоставяне на убежище“ няма да е от полза за никого, посочвайки вместо това проблемите с бавната система за обработка на молбите за убежище и неадекватното настаняване на новопристигащите като истинските причини за напрежението върху ресурсите.

През изминалата година 51 000 души са подали молба за убежище в Нидерландия, която има население от 18 милиона, според данни на Службата за имиграция и натурализация. През миналия месец бяха регистрирани 4026 пристигания, леко намаление от 4683 през септември предходната година.

Неотдавнашните дебати бяха съсредоточени върху използването или на кризисно законодателство, което заобикаля одобрението на парламента, или на ускорено законодателство, изискващо съгласието на законодателите, тъй като правителството предприе по-строги имиграционни политики.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"