Изкуственият интелект знае повече за нас от самите нас

Ако постоянно го използвате да решите проблеми, забравяте как сами да се справите с тях

Не бива да се доверяваме сляпо на преценките му

Ние непрекъснато създаваме себе си - свободно и независимо

Възходът на изкуствения интелект (ИИ) поставя въпроси не само за технологията и разширения набор от възможности, които тя носи, но и за морала, етиката и философията. Въвеждането на тази нова технология има последици за здравето, правото, армията, естеството на работата, политиката и дори нашата собствена идентичност - какво ни прави хора и как постигаме нашето самочувствие.

Сборникът „AI Morality“ (Oxford University Press, 2024), редактиран от британския философ Дейвид Едмъндс, е колекция от есета от „философска работна група“, изследваща как ИИ ще революционизира живота ни и моралните дилеми, които ще предизвика, рисувайки една завладяваща картина на причините да сме весели и причините да се тревожим. В този откъс Мюриел Люинбергер, постдокторантка по етика на технологиите и ИИ в Университета на Цюрих, се фокусира върху това как изкуственият интелект вече оформя нашата идентичност.

Нейното есе, озаглавено „Трябва ли да позволите на AI да ви каже кой сте и какво трябва да правите?“ обяснява как алгоритмите за машинно обучение, които доминират в днешните дигитални платформи - от социалните медии до приложенията за запознанства - могат да знаят повече за нас, отколкото знаем самите ние. Но, твърди тя, можем ли да им се доверим, че ще вземат най-добрите решения за нас и какво означава това за нашата агенция?

Вашият телефон и неговите приложения знаят много за вас. С кого разговаряте и прекарвате време, къде ходите, каква музика, игри и филми харесвате, как изглеждате, кои новинарски статии четете, кого намирате за привлекателен, какво купувате с кредитната си карта и колко стъпките, които предприемате. Тази информация вече се използва, за да ни продават продукти, услуги или политици. Онлайн следите позволяват на компании като Google или Facebook да направят изводи за вашите политически възгледи, потребителски предпочитания, дали сте търсач на силни усещания, любители на домашни любимци или малък работодател, колко вероятно е скоро да станете родител и дори дали сте има вероятност да страдате от депресия или безсъние.

С използването на изкуствения интелект и по-нататъшната дигитализация на човешкия живот вече не е немислимо изкуственият интелект да ви опознае по-добре, отколкото познавате себе си. Личните потребителски профили, генерирани от ИИ системите, биха могли да станат по-точни при описание на техните ценности, интереси, черти на характера, пристрастия или психични разстройства, отколкото самите потребители. Технологиите вече могат да предоставят лична информация, която хората не знаят за себе си.

Как да разберете дали можете да се доверите на AI система? Как можете да сте сигурни дали наистина ви познава и ви дава добри препоръки? Представете си, че приятел ви казва, че трябва да отидете на среща с братовчед му Алекс, защото двамата ще си паснете перфектно. Когато решавате дали да се срещнете с Алекс, вие обмисляте колко надежден е вашият приятел. Може да прецените в момента пиян ли е и не мисли ли ясно, компетентността му - колко добре познава вас и Алекс, както и намеренията му - иска ли той да бъде щастлив, да ви измами или да зареже скучния си братовчед.

Това е достатъчно сложно. Но преценките за доверие в ИИ са още по-сложни. Трудно е да се разбере какво наистина знае Изкуственият интелект за вас и колко достоверна е неговата информация.

Много системи с изкуствен интелект се оказаха пристрастни - те например възпроизвеждат расови и сексистки пристрастия от своите данни за обучение - така че би било добре да не им се доверяваме сляпо. Обикновено не можем да поискаме от ИИ обяснение на препоръката му и е трудно да оценим неговата надеждност, компетентност и намеренията на разработчика. Алгоритмите зад прогнозите, характеристиките и решенията на ИИ обикновено са собственост на компанията и не са достъпни за потребителя. И дори ако тази информация беше налична, щеше да е необходима висока степен на експертиза, за да се разбере. Как тези записи за покупки и публикации в социалните медии се превеждат в черти на характера и политически предпочитания? Поради много обсъжданата непрозрачност или естеството на „черна кутия“ на някои ИИ системи, дори тези, които имат опит в компютърните науки, може да не са в състояние да разберат напълно системата.

Дори ако имахме сравнително надежден ИИ, щеше да остане втори етичен проблем. Изкуствен интелект, който ви казва кой сте и какво трябва да правите, се основава на идеята, че вашата самоличност е нещо, което можете да откриете - информация, която вие или ИИ може да имате достъп. Кои сте вие всъщност и какво трябва да правите с живота си е достъпно чрез статистически анализи, някои лични данни и факти за психологията, социалните институции, взаимоотношенията, биологията и икономиката. Но тази гледна точка пропуска важна точка: ние също избираме кои сме. Вие не сте пасивен субект на своята идентичност - това е нещо, което създавате активно и динамично. Вие развивате, подхранвате и оформяте своята идентичност.

Този самосъздателски аспект на идентичността е бил и в центъра на екзистенциалната философия, както е илюстрирано от Жан-Пол Сартр. Екзистенциалистите отричат, че хората се определят от някаква предварително определена природа или „същност“. Да съществуваш без същност винаги означава да станеш различен от това, което си днес. Ние непрекъснато създаваме себе си и трябва да го правим свободно и независимо. В рамките на определени факти - къде сте родени, колко сте високи, какво сте казали на приятеля си вчера - вие сте радикално свободни и морално задължени да изградите собствената си идентичност и да определите какво е значимо за вас. Най-важното е, че целта не е да откриете единствения правилен начин да бъдете, а да изберете своята собствена, индивидуална идентичност и да поемете отговорност за нея.

ИИ може да ви даде външна, количествено определена перспектива, която може да действа като огледало и да предложи курс на действие. Но вие трябва да останете отговорни и да сте сигурни, че поемате отговорност за това кой сте и как живеете живота си. ИИ може да изложи много факти за вас, но вашата работа е да разберете какво означават те за вас и как им позволявате да ви определят. Същото важи и за действията. Вашите действия не са просто начин за търсене на благополучие. Чрез вашите действия вие избирате какъв човек сте. Сляпото следване на ИИ предполага отказ от свободата да създавате себе си и отказ от отговорността си за това кой сте. Това би означавало морален провал.

В крайна сметка разчитането на ИИ да ви каже кой сте и какво трябва да правите може да попречи на уменията, необходими за независимо самосъздаване. Ако постоянно използвате Изкуствен интелект, за да намерите музиката, кариерата или политическия кандидат, който харесвате, може в крайна сметка да забравите как да направите това сами. ИИ може да ви премахне уменията не само на професионално ниво, но и в интимно личния стремеж към самосъздаване. Да избереш добре в живота и да изградиш идентичност, която е значима и те прави щастлив, е постижение. Предоставяйки тази власт на подизпълнител на ИИ, вие постепенно губите отговорност за живота си и в крайна сметка за това, което сте.

Разбира се, ние често правим лош избор. Но това има и положителна страна. Като се излагате на влияния и среди, които не са в перфектно съответствие с това, което сте в момента, вие се развивате. Постоянното разчитане на системи за препоръчване на ИИ може да калцира вашата самоличност.

Този калциращ ефект се засилва, когато профилирането на ИИ се превърне в самоизпълняващо се пророчество. Като препоръчвате продукти и показвате реклами, новини и друго съдържание, вие ставате по-склонни да консумирате, мислите и действате по начина, по който ИИ системата първоначално е считана за подходяща за вас. Технологията може постепенно да ви повлияе така, че да еволюирате в това, което ви е взело да бъдете първоначално.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от livescience.com

Този уебсайт използва "бисквитки"