Изчерпаха се безплатните часове за прегледи за рак на гърдата в ИСУЛ

По-малко от 48 часа, след като бяха обявени часове за безплатна ехомамография за рак на гърдата в Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София се изчерпаха, съобщиха от лечебното заведение.

В рамките на инициативата бяха предвидени 150 безплатни прегледа. 

С направление от личния лекар,  ехомамографията също е безплатна, а също така предлагаме и преглед срещу заплащане, обясни началникът на Клиниката по образна диагностика доц. д-р Пламен Гецов. Записването ще стане на същите телефони, добави той.

За извършване на изследвания на млечните жлези общопрактикуващите лекари издават направление, което вече ще е с валидност 60 дни, вместо 30, както беше досега, припомни доц. д-р Пламен Гецов. 

Профилактиката, осигурена от НЗОК, включва мануално изследване на млечни жлези всяка година за жени на и над 30-годишна възраст. За жени от 30 до 50-годишна възраст - ехографско изследване на млечни жлези веднъж на две години, за жени от 45 до 69 години - мамография веднъж на две години и за жени на и над 70-годишна възраст- веднъж на три години. 

В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ функционира един от големите центрове за комплексно лечение на рак на гърдата в България. Той обединява специалисти от клиниките по хирургия, образна диагностика, онкология и лъчелечение и Отделението по обща и клинична патология. 

Според Национален раков регистър от 2017 г. ракът на гърдата е на първо място по честота при жените и представлява 26,8 % от всички онкологични заболявания при тях, информираха от ИСУЛ. В България около 68 % от случаите заболяването се диагностицира късно – във втори или трети стадий, а в ранен стадий - едва 12 %.

В периода 2015-2022 г. през скринингова ехомамография са преминали общо 27 502 жени, посочи заместник-кметът по финанси и здравеопазване в Столична община Иван Василев при представянето на Програмата за скринингово изследване за рак на млечната жлеза. Въз основа на данните, предоставени от лечебните заведения, при 18 389 жени не са установени патологични отклонения, тоест са клинично здрави жени. При 8107 от всички изследвани са констатирани болестни изменения: дoброкачествено заболяване на млечната жлеза при 7819 жени, нaxoдки с вероятност за paк на млечната жлеза при 211 жени, a 77 oт прегледаните са с категорични злокачествени белези. 

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"