Заради съмнения за корупция
Разследват се бизнес сделките на Хънтър Байдън
Според Белия дом процедурата е политически мотивирана
В Конгреса на САЩ започва подготовка за импийчмънт на президента Джо Байдън, обяви председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти, цитиран от Ройтерс.
Републиканецът обясни, че в основата на процедурата ще бъдат разследвания на конгресмени за бизнес действията в чужбина на 53-годишния президентски син Хънтър Байдън, срещу когото се води дело за укриване на данъци. Сега ще се проверява дали президентът Байдън се е облагодетелствал от сделките на сина си, докато е бил вицепрезидент от 2009 г. до 2017 г.
Разследването ще се ръководи от републиканеца Джеймс Кормър, председател на Надзорната комисия в долната камара на парламента. Той ще е в координация с други двама републиканци - Джим Джордан, председател на правната комисия и Джейсън Смит, председател на комисията, занимаваща се с данъчни, митнически и бюджетни въпроси.
Според Ройтерс обаче, начинанието е малко вероятно да успее. Дори ако контролираната от републиканците Камара на представителите гласува за импийчмънт - съмнителна перспектива, като се има предвид тесният марж на партията - това почти сигурно ще се провали в контролирания от демократите Сенат.
Говорителката на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви, че няма никакви доказателства срещу президента Байдън, като става въпрос за политически мотивирана инициатива.
Жан-Пиер посочи, че Маккарти е разпоредил разследването в отговор на натиска от страна на републикански законодатели, споменавайки името на Марджъри Тейлър-Грийн.
“Доколкото мога да преценя, те искат да ми направят импийчмънт, защото искат спиране на работата на правителството”, коментира и самият Байдън, говорейки пред поддръжници във Вирджиния. Думите му бяха разпространени от пресслужбата на Белия дом.
Разследването за импийчмънт се придвижва в специфичен момент - миналият месец главния прокурор Мерик Гарланд назначи специален прокурор, който да разследва Хънтър Байдън за укриване на данъци и притежание на оръжия, след като преговорите за съдебно споразумение се провалиха. Общественото одобрение към Джо Байдън продължава да е слабо, въпреки че нараства до 42%, което е най-високото равнище от март насам.