"В началото на този месец Комисията за контрол на досиетата към Централата на Интерпол ме уведоми, че отменя червената бюлетина, издадена срещу мен от българската прокуратура през 2014 г.", съобщи в личния си сайт Цветан Василев, месец след като името му беше свалено от списъка с издирваните на сайта на международната полицейска организация.
"По време на проверката си, Комисията за контрол на досиетата към Интерпол е установила, че има достатъчно предварителни данни, за да ме изтрие временно от системата на организацията до окончателното приключване на проверката си. По тези причини, името ми не фигурира в системата на Интерпол от юни тази година", обяснява Василев.
"Комисията за контрол на досиетата установи, че тази бюлетина нарушава Всеобщата декларация за правата на човека, както и Конституцията и Правилника на организацията. Комисията за контрол на досиетата към Интерпол се позовава конкретно на чл. 2 от Конституцията на Интерпол, който задължава организацията да насърчават взаимна помощ между органите на полицията „в духа на Всеобщата декларация за правата на човека“. Според Комисията за Контрол на досиетата към Интерпол, червената бюлетина срещу мен, също така, нарушава чл. 10(1) и чл. 12(1) от Правилника на Интерпол. Чл. 10(1) забранява обработката на данни за цел, която „не е в съответствие с целите и дейностите“ на Интерпол. Чл. 12(1) забранява злоупотребата с данни. Комисията за контрол на досиетата към Интерпол извърши нова проверка и преразгледа червената бюлетина срещу мен от 2014 г. след моя жалба в съответствие с Правилника на Интерпол", твърди Цветан Василев.
През май Апелативният съд в Белград реши, че избягалият в Сърбия бивш български банкер и мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев няма да бъде предаден на българските правораздавателни органи. С това си решение съдът потвърди решението на Висшия съд, който счете, че не са изпълнени законодателните условията за предаването на Цветан Василев на България. С този акт на Апелативния съд на практика окончателно се отхвърля искането на властите в София за екстрадирането на Василев от Сърбия. В същото време стана ясно, че на 26 юли миналата година Василев е получил и политическо убежище в Сърбия. Искането за получаване на статут на политически бежанец е било подадено на 14 май 2018 г. в сръбското министерство на вътрешните работи.
След като България разписа международна заповед за арест на Цветан Василев, той се предаде на властите в Сърбия през септември 2014 г.